Článek
Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl o 41 procent na 8,4 miliardy korun. Provozní výnosy naopak stouply, a to o čtyři procenta na 59,1 miliardy korun. Skupina vyrobila za první tři měsíce letošního roku 15,9 terawatthodiny (TWh) elektřiny, o čtyři procenta méně než ve stejném období loni. Vyplývá to z údajů, které dnes ČEZ zveřejnil na svém webu.
Provozní zisk před odpisy (EBITDA) v úvodním čtvrtletí dosáhl 19,9 miliardy Kč. Bylo to o šest miliard méně než loni.
Meziroční srovnání hospodářských výsledků bylo podle skupiny ovlivněno dočasnými tržními vlivy ve výši 3,6 miliardy Kč kvůli přecenění zajišťovacích kontraktů, zejména v důsledku loňského propadu cen komodit na velkoobchodních trzích po rozšíření koronavirové pandemie do Evropy. Navíc v loňském prvním kvartále měl ČEZ rekordní, téměř třímiliardový zisk ze spekulativního obchodování s komoditami.
Analytici, které ČTK oslovila, očekávali meziroční pokles zisku o zhruba 30 procent na 9,8 miliardy korun. Jako důvod uváděli hlavně vysokou srovnávací základnu z loňského roku.
„Výsledky hospodaření za první čtvrtletí jsou v souladu s naším očekáváním,“ uvedl dnes generální ředitel skupiny ČEZ Daniel Beneš. Navzdory rizikům spojeným s epidemií onemocnění covid-19 potvrdil celoroční výhled EBITDA na 57 až 60 miliard Kč. Očištěný celoroční zisk firma očekává mezi 17 a 20 miliardami korun.
ČEZ letos na jaře dokončil prodej svých rumunských aktiv firmě Macquarie Infrastructures and Real Assets (MIRA). Čistý dluh skupiny díky tomu klesl o 27,5 miliardy korun. Část peněz z prodeje firma použila k předčasnému splacení části dluhopisů.
Výroba elektřiny v uhelných zdrojích skupiny klesla v prvním čtvrtletí o 23 procent. V poklesu se projevil hlavně prodej elektrárny Počerady a odstavení 1. bloku v Prunéřově. Podíl uhelných zdrojů na celkové výrobě skupiny klesl pod jednu třetinu.
Vyšší byla naopak výroba proudu v bezemisních zdrojích. Jaderné elektrárny skupiny ČEZ vyprodukovaly o osm procent energie více. Výroba z obnovitelných zdrojů stoupla o 17 procent. „Emisní intenzita CO2 při výrobě elektřiny Skupiny ČEZ poklesla v prvním čtvrtletí meziročně o 19 procent,“ podotkl Beneš.
Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce, které pokrývá zhruba dvě třetiny území ČR, meziročně vzrostla o čtyři procenta na 10,3 TWh. Při zohlednění kalendářních a klimatických vlivů byla vyšší o 1,9 procenta.
Spotřeba proudu u velkých podniků klesla v prvním kvartále o dvě procenta. Naopak v případě domácnosti stoupla o 16 procent.
ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím Ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.