Článek
Dvacetičlenná pracovní skupina europoslanců se snaží prosadit zákaz klecových chovů. Součástí iniciativy je petice, skrze kterou chtějí europoslanci získat milion podpisů. Věcí by se potom zabýval Evropský parlament a Evropská komise, která by mohla navrhnout novou právní úpravu zakazující klecové chovy v celé Evropské unii.
„Usiluji o to, aby se problematikou klecových chovů na podzim zabývala Evropská komise a Evropský parlament. Je nezbytné, aby byla na evropské úrovni přijata nová legislativa, která chov slepic, králíků a dalších zvířat v takto tristních podmínkách ukončí,“ říká Jiří Pospíšil, europoslanec a předseda strany TOP 09, který je jedním z členů pracovní skupiny.
![](http://d39-a.sdn.cz/d_39/c_img_G_K/UCban.jpeg?fl=cro,0,0,1920,1080%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Podmínky klecového chovu v podniku Druko Střížov zachytil jeden z dílů pořadu Obzor. Video: Seznam Zprávy
Na území EU žije v klecových chovech přibližně 300 milionů zvířat. V České republice jde z 87 % o slepice, dále pak o králíky, prasnice, husy a kachny. Slepice mají v těchto chovech prostor o velikosti listu A4. Kvůli nedostatku pohybu pak dochází k řídnutí kostí, zakrnění a také k izolaci zvířat, které jsou ve volné přírodě sociální.
Řada západoevropských zemí už klecové chovy zakázala, Česká republika se k nim zatím nepřipojila. Z průzkumu veřejného mínění agentury Median vyplynulo, že zákaz klecových chovů podporují tři čtvrtiny Čechů. Do roku 2025 chce přestat prodávat klecová vejce většina obchodních řetězců v ČR.
V Česku by se zákaz klecových chovů mohl dotknout například společnosti Česká vejce, která patří holdingu Agrofert a sdružuje jedny z největších producentů vajec v Česku. Server Seznam Zprávy v srpnu zveřejnil reportáž z podniku Druko Střížov, který do skupiny patří.