Článek
Skotští zákonodárci oficiálně argumentují tím, že zákon o odchodu Británie z EU přinese osekání pravomocí devolvovaných parlamentů, včetně právě toho skotského. Mezi řádky ale lze logicky vyčíst pokračující odpor vůči brexitu. Něco takového se přitom dá pochopit, protože ve Skotsku se v referendu v červnu 2016 hlasovalo v poměru 62 ku 38 procentům ve prospěch setrvání v Unii. Proti EU Withdrawal Bill se kromě vládnoucích nacionalistů ze Skotské národní strany (SNP) postavili Zelení, liberální demokraté i poslanci skotské odnože Labour Party. Na opačné straně barikády zůstali jen skotští konzervativci.
Z britské vlády zaznívá, že kabinet Theresy Mayové na svých záměrech nic nezmění a že hodlá pokračovat ve snaze protlačit zákon běžným schvalovacím procesem. Jak jsme už naznačili, obě komory westminsterského parlamentu mají pravomoc uvést normu v platnost bez souhlasu skotského zákonodárného sboru. Potíž je v tom, že se něco takového ještě nikdy nestalo. Pro ministerskou předsedkyni se nabízí řešení v podobě „uchlácholení” Skotů nabídkou dalších ústupků a pravomocí. Naopak tvrdý postup by mohl skotské první ministryni Nicole Sturgeonové poskytnout tolik žádanou „munici” pro uspořádání dalšího referenda o skotské nezávislosti. Zachování územní celistvosti je přitom jednou z ústředních obav týkajících se dopadů brexitu. O klíčovém zákonu EU Withdrawal Bill se mělo hlasovat už v řádu týdnů a premiérka Mayová tak moc času na dosažení kompromisu nemá.
Britská a skotská vláda jsou spolu na kordy od okamžiku, kdy se rozhodlo o odchodu Británie z EU. Skotové nesouhlasí s brexitem jako takovým a hlavně se děsí způsobu přerozdělení 24 klíčových unijních pravomocí (od kvót na rybolov po zemědělské subvence), které se v příštích měsících a letech vrátí z Bruselu do Londýna. Kabinet Theresy Mayové nabízí Skotům v této otázce konzultace. Nicola Sturgeonová ale vzkazuje, že je to pro Skotsko málo. Atmosféra tedy dohodě příliš nenasvědčuje. Dalším důležitým milníkem, který spolurozhodne o finální podobě brexitu (vyjednávání s EU se od března prakticky nehnulo z místa), bude červencový verdikt britského nejvyššího soudu. Ten rozhodne o tom, jaké pravomoci ohledně brexitu vlastně skotský regionální parlament může mít.