Článek
Ve čtvrtek Británie definitivně ukončila svazek s Evropskou unií. O půlnoci skončilo přechodné období, v němž se země nacházela od odchodu z EU 31. ledna loňského roku. Zároveň začala v pátek provizorně platit dohoda o budoucích vztazích, kterou Londýn a Brusel uzavřely na Štědrý den.
„Žádná dohoda nevyrovná to, co nám brexit vzal. Je čas na referendum o naší vlastní nezávislosti, jako evropského národa,“ reagovala tehdy na dohodu Sturgeonová na Twitteru. „Je třeba si uvědomit, že brexit se odehrál proti vůli Skotska,“ připomněla výsledky referenda o vystoupení Británie z EU z roku 2016. Voliči ve Skotsku v něm byli výrazně proti a 62 procent z nich podpořilo setrvání Spojeného království v Unii.
Scotland will be back soon, Europe. Keep the light on 🏴❤️🇪🇺❤️🏴 pic.twitter.com/qJMImoz3y0
— Nicola Sturgeon (@NicolaSturgeon) December 31, 2020
Jen minutu po půlnoci dala skotská premiérka opět najevo svůj názor. „Skotsko bude brzy zpět, Evropo,“ napsala na Twitter.
Americký týdeník Time ve čtvrtek připomněl, že před budovou skotského parlamentu v Edinburghu bude i nadále vlát vlajka Evropské unie. Skotská vláda rovněž v pátek nasvítí úřad vlády St. Andrews House a další vládní budovu Victoria Quay v Glasgow do modro žluté.
Sturgeonová již dříve uvedla, že v letošním roce plánuje vyvolat druhé referendum o nezávislosti Skotska. První se konalo v roce 2014. Až 55 % Skotů tehdy hlasovalo pro setrvání ve Spojeném království, 44 % si přálo ze svazku odejít. Svou roli tehdy hrál i fakt, že Velká Británie byla stále součástí EU. Podle Sturgeonové dává brexit Skotsku právo znovu posoudit jeho roli uvnitř Spojeného království. Poslední průzkumy přitom naznačují, že Skotové jsou v otázce odtržení značně nejednotní, ale po brexitu se přiklání spíše k nezávislosti. Až 51 % by hlasovalo pro odtržení.
Scottish independence voting intention:
— Britain Elects (@BritainElects) January 30, 2020
Yes (pro-independence): 43% (-)
No (pro-union): 42% (-2)
via @YouGov, 22 - 27 Jan
Chgs. w/ Sep 2019 pic.twitter.com/G1wj7Xgrnj
Proti novému hlasování se však staví ústřední vláda v Londýně. Britský premiér Boris Johnson uvedl, že hodlá zabránit přenosu pravomoci vypsat referendum z britského na skotský parlament.
Předsedkyně Skotské národní strany (SNP) nicméně předpokládá, že se hlasování uskuteční na počátku mandátu příštího skotského parlamentu, jehož poslance vyberou voliči v květnu následujícího roku.
Skotsko je stejně jako Anglie, Wales a Severní Irsko součástí Spojeného království. Má ale vlastní zákonodárný sbor a vládu, která má jisté omezené pravomoci. Podobný typ samosprávy mají i Velšané a Severní Irové. Záležitosti Anglie spravuje ústřední vláda v Londýně.