Článek
Může za to situace, do níž se dostala šéfka skotských nacionalistů Nicola Sturgeonová. Ta do květnového hlasování ještě nedávno mířila s vysokou podporou voličů ve Skotsku a popularitou napříč Spojeným královstvím.
Na začátku února vyšla z celostátního průzkumu agentury Opinium jako nejoblíbenější lídryně mezi všemi šéfy britských politických stran. U svých voličů i široké veřejnosti.
Sturgeonová v minulosti – k velké nechuti britského předsedy vlády Borise Johnsona – opakovaně slíbila, že se pod jejím vedením Skotsko odtrhne od zbytku Velké Británie a připojí zpět k Evropské unii.
V předvolebních průzkumech si podle britské BBC její Skotská národní strana dlouhodobě udržovala v průměru 54procentní podporu. Idea skotské nezávislosti, jež je se Sturgeonovou momentálně spjatá, pak podporu 56procentní. Čísla ale v posledních dnes klesají, což může být pro potenciální referendum o odtržení od Spojeného království klíčové. A první ministryně čelí výzvám k rezignaci.
Holyrood totiž vyšetřuje způsob, jakým skotská vláda řešila kauzu expremiéra Alexe Salmonda kvůli obvinění ze sexuálních útoků na devět žen. Těch se měl dopustit ještě jako předseda vlády v roce 2013.
Soud ho loni v březnu zprostil viny – Salmond už tehdy tvrdil, že jsou obvinění vykonstruovaná a mají politický účel. Ještě předtím požádal o soudní přezkum vyšetřování, které proti němu vedla vláda Sturgeonové. Ta potom přiznala, že nejednala zcela podle předpisů a Salmondovi vyplatila náhradu za právní poplatky. Šlo o více než půl milionu liber z peněz daňových poplatníků.
"Scotland hasn't failed. Its leadership has failed."
— BBC Scotland News (@BBCScotlandNews) February 26, 2021
Alex Salmond has criticised the leadership of the civil service, Crown Office and the Scottish government while giving evidence at a Holyrood inquiry.
Read more ➡️ https://t.co/Jq1fnGa6V5 pic.twitter.com/DTUAZZsHAT
Konzervativci ke Sturgeonové: Rezignujte!
Podle důkazů, které v posledních dnech vypluly na povrch, přitom skotský kabinet od svých právních poradců věděl, že nemá velkou šanci tažení proti Salmondovi vyhrát. Vypovídají o tom dokumenty, které pod pohrůžkou hlasování o nedůvěře vládě od skotských konzervativců zveřejnil vicepremiér John Swinney v úterý.
Salmond kvůli tomu Sturgeonovou podle listu The Guardian obvinil, že porušila kodex skotských premiérů. A skotští konzervativci rovnou vyzvali šéfku kabinetu k rezignaci.
Zvláštní parlamentní výbor v posledních týdnech shromažďuje i výpovědi různých svědků včetně Salmonda i manžela Sturgeonové, výkonného šéfa SNP Petera Murrella. Ve svém dlouho očekávaném výstupu Salmond uvedl, že proti němu bylo vedeno spiknutí řízené lidmi blízkými Sturgeonové – i jejím manželem Murrellem. Ti podle něj chtěli za každou cenu poškodit jeho pověst, ve hře podle něj byly i smyšlené důkazy.
.@NicolaSturgeon has said suggestions of a “plot” against Alex Salmond are “absurd”.
— BBC Scotland News (@BBCScotlandNews) March 3, 2021
The first minister was speaking at the inquiry into her government's unlawful handling of harassment complaints against her predecessor.
All the latest - https://t.co/XcgcCTxvFJ pic.twitter.com/XyyQd1RIC0
Zda je to fakt, není jisté. Jasné už nyní ovšem je, že Sturgeonová neříkala v některých otázkách úplně pravdu. Mlžila před členy parlamentu například o tom, kdy se o vyšetřování Salmondových údajných sexuálních útoků dozvěděla. Jeden z členů vládního vyšetřovacího týmu se navíc se dvěma údajnými oběťmi dříve setkal a předal jim o vyšetřování informace.
Sturgeonová se k tomu vyjádřila ve středu dopoledne, kdy sama stanula před zvláštním výborem parlamentu. Uvedla, že se vláda snažila udělat správnou věc. A že představa, že by kdokoliv jednal se zlým úmyslem či jako součást spiknutí proti Salmondovi, je absurdní. „Jako premiérka jsem odmítla následovat ten prastarý vzorec, jenž umožňuje mocnému muži využít svou pozici a kontakty, aby získal, co chce,“ řekla.
Nepřímý boj o referendum
Pro Sturgeonovou je celá nynější kauza velmi nepříhodná. S jejím potenciálním odchodem z čela vlády a klesající podporou SNP celkově se vzdaluje i možnost odstřihnout se od Spojeného království.
Tedy něco, o co skotští nacionalisté bojují už od dob vlády Salmonda, jenž vypsal neúspěšné referendum o nezávislosti v roce 2014, po němž rezignoval. A lze ho považovat za mentora Sturgeonové. Tolik oblíbená politička za sebe ale podobně silnou náhradu ve straně nemá.
My impression from this morning's session is that Sturgeon is being accused of being too quick and too slow, intervened too much and too little, was indifferent but also overzealous, and tried to hush the story up, as well as leaked stories about it.
— Alex Andreou (@sturdyAlex) March 3, 2021
Does this roughly cover it?
Sturgeonové nyní nehraje do karet ani to, že doteď s chutí kritizovala každý přešlap zejména zastánců brexitu v čele s šéfem britské vlády Borisem Johnsonem. Vlastní pochybení ji nakonec možná mohou – v zemi, kde se na politickou kulturu hledí – dohnat i k rezignaci.