Článek
Během vyšetřování, za kterým stojí agentura The New Humanitarian společně s nadací Thomson Reuters, vyprávělo 51 žen o svých zkušenostech se zneužíváním během epidemie eboly v Kongu v letech 2018 až 2020. Sexuálních deliktů se měli dopouštět převážně muži, kteří se představili jako mezinárodní pracovníci. Zprávu s výsledky zveřejnili tento týden.
Mnoho žen v rozhovoru uvedlo, že jim několik mužů buď navrhlo, nebo je přímo nutilo k pohlavnímu styku výměnou za práci. V jiném případě jim daní jedinci byli schopni pracovní smlouvu naopak zrušit, pokud ženy jejich žádosti nevyhověly. Příběhy žen v několika případech potvrdili i řidiči humanitárních agentur nebo jiní pracovníci organizací.
V některých svědectvích figuroval alkohol, který muži ženám před konfrontací nalévali, jindy byly ženy přepadeny v kancelářích nebo v nemocnicích. Několik jich také uvedlo, že byly s daným člověkem zamčeny v místnosti, kde jim za sexuální služby sliboval práci nebo v případě odmítnutí hrozil vyhazovem.
„Tolik žen to postihlo,“ cituje britský list The Guardian jednu z žen. Ta novinářům svěřila, že kvůli získání práce měla sex s mužem, který byl podle jeho slov pracovníkem WHO. Ona i další ženy o zkušenostech promluvily pouze pod příslibem anonymity ve strachu z případných represí. „Nemůžu si vzpomenout na nikoho, kdo by za práci nemusel něco nabídnout.“
Některé ženy pracovaly jako kuchařky či uklízečky. Najaté byly na krátkodobé smlouvy a vydělávaly si mezi 50 až 100 dolary měsíčně, což byl dvojnásobek běžné mzdy. Mnoho z nich odůvodnilo své dosavadní mlčení strachem ze ztráty takové pracovní pozice.
Jiné z nich se styděly za to, co udělaly. U některých došlo ke zneužití teprve v březnu, což pro ně bylo poměrně čerstvé. Nejméně dvě ženy pak ve spojitosti s prožitými událostmi otěhotněly, uvádí zveřejněná zpráva.
Nejvíce obvinění mířilo na Světovou zdravotnickou organizaci. Za dobu vyšetřování byli její pracovníci nařknuti z nejméně 30 různých případů obtěžování. Mezi další jmenované patří například Dětský fond Organizace spojených národů nebo charitativní organizace Oxfam. Jak WHO, tak i jiné organizace již slíbily, že se nově zveřejněným skutečnostem budou věnovat.
„Jednání údajně spáchaná jedinci, kteří se identifikovali jakožto pracovníci WHO, jsou nepřijatelná a budou důkladně vyšetřena,“ uvedla ve svém prohlášení Světová zdravotnická organizace. „Zrada lidí v komunitách, kterým sloužíme, je zavrženíhodná.“
WHO také zdůraznila, že co se týče sexuálního zneužívání, praktikuje politiku nulové tolerance. „U koho se potvrdí, že je do skandálu zapletený, bude čelit vážným následkům, včetně propuštění.“