Hlavní obsah

Situace v Libyi se vyhrocuje, boje poblíž metropole si vyžádaly nejméně 21 životů

Požadavek OSN na humanitární příměří nebyl vyslyšen.Video: Jan Marek, AP, Reuters

Při střetech jednotek pod velením východolibyjského maršála Chalífa Haftara a sil mezinárodně uznávané vlády, která kontroluje západ země, zemřelo na jižních předměstích hlavního města Libye už nejméně 21 lidí. Informovala BBC s odvoláním na vládu.

Článek

Situace v Libyi, kde tento týden polní maršál Chalífa Haftar, ovládající část země, zahájil tažení na Tripolis, se vyhrocuje. Haftar v neděli oznámil, že jeho armáda podnikla svůj první nálet na předměstí libyjské metropole, kde sídlí mezinárodně uznávaná vláda Fáize Sarrádže. Její mluvčí v neděli ohlásil rozsáhlou protiofenzivu s cílem „vyčistit všechna města od agresorů a nelegitimních sil”. Podpůrná mise OSN v Libyi (UNSMIL) dnes neúspěšně požadovala dvouhodinové „humanitární příměří” na jižním okraji Tripolisu, které by umožnilo evakuaci zraněných a civilistů.

Libyjská vláda později oznámila, že při bojích blízko hlavního města bylo zabito 21 osob a 27 zraněno. Podle BBC byl v sobotu zabit i lékař Červeného půlměsíce. Síly generála Haftara uvedly, že přišly o 14 bojovníků.

UNSMIL vyzvala všechny ozbrojené strany nacházející se v oblasti jižních předměstí Tripolisu, aby respektovaly humanitární příměří od 16:00 do 18:00 (18:00 až 20:00 SELČ) v zájmu zajištění evakuace zraněných a civilistů týmy záchranářů a libyjského Červeného půlměsíce, uvedla agentura AFP. Nicméně podle USMIL se nepodařilo příměří dodržet, boje pokračovaly i v době požadovaného klidu zbraní a humanitárním službám se nepodařilo dostat do zón bojů.

Jednotky samozvané Libyjské národní armády (LNA), která je spřízněna s odpadlickou vládou na východě země a které velí Haftar, dorazily podle tiskových agentur na předměstí libyjské metropole a střetly se tam s bezpečnostními jednotkami mezinárodně uznávané vlády.

Mluvčí vládních sil plukovník Muhamad Gnunú dnes oznámil zahájení „protiofenzivy” proti Haftarovým silám. Operace nazvaná „Vulkán hněvu” má umožnit „vyčištění všech libyjských měst od agresorů a nelegitimních sil“, uvedl Gnunú v tiskovém prohlášení vydaném v Tripolisu.

Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu Libyjské národní armády (LNA), neuznává vládu v Tripolisu, za níž ale stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament, centrální banku a ropnou společnost.

Doporučované