Článek
Před více než půl rokem se v čínském městě Wu-chan začal rapidní rychlostí šířit do té doby neznámý druh koronaviru. Tím se k dnešnímu dni nakazilo přes 20 milionů lidí. Podle expertů je však velmi pravděpodobné, že reálná čísla jsou výrazně vyšší než ta oficiální. Mnoho lidí totiž ani nemusí zjistit, že v těle koronavirus má, protože neprojevují žádné příznaky. Znepokojující je také rychlost, s níž čísla dospěla až k dnešnímu stavu.
Zatímco první milion evidovali zdravotníci po zhruba čtyřech měsících sledování šíření choroby, na druhý stačily necelé dva týdny. Tempo i nadále zrychlovalo a na nakažení zatím posledního milionu lidí potřeboval virus pouhých pět dní. Deset milionů lidí virus nakazil za 44 dní.
Od konce července je denní světový přírůstek většinou přes 250 tisíc nových případů za den, 30. 7. byl dokonce nejvyšší nárůst od začátku pandemie, odhaleno bylo téměř 300 tisíc nových případů.
Nejvíce potvrzených nakažených mají Spojené státy, které k úternímu odpoledni evidovaly 5,25 milionu nakažených. V součtu s druhou Brazílií (3,6 milionu) a třetí Indií (2,27 milionu) mají více než polovinu případů z celého světa. Ze statistik to však vypadá, že by šíření koronaviru v USA mohlo zpomalovat.
Od dosažení největšího denního přírůstku v polovině července (75 697 nových případů) se denní hodnoty snižují a v současné době je v zemi sedmidenní průměr okolo 54 tisíc nově nakažených za den.
V Indii pak v pondělí poprvé za pět dní zaznamenali méně než 60 tisíc nových případů za den, denní přírůstky mají z ale dlouhodobého hlediska spíše stoupající tendenci.
Velký rozmach viru hlásí také Latinská Amerika. Například Brazílie za poslední den do statistik přidala přes 22 tisíc nakažených, 703 lidí v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo, celkem tak země eviduje 101 752 mrtvých na zhruba tři miliony případů.
Celosvětově přispěl koronavirus k úmrtí u necelých 740 tisíc lidí, naopak téměř 13,2 milionu se z něj úspěšně vyléčilo. Celkem je v současné době podle oficiálních statistik zhruba 6,5 milionu aktivních případů. Dobrá zpráva je, že 99 % z nich má takzvaný mírný průběh nemoci, pouze jedno procento je ve vážném nebo kritickém stavu.