Článek
Množství pacientů s covidem-19 v nemocnicích za poslední týden stouplo asi o čtvrtinu na 315 a množství těžce nemocných dokonce vzrostlo o tři čtvrtiny na 64. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Značně se zvýšil i počet úmrtí nakažených. Za uplynulý týden zemřelo 20 lidí, zatímco v předchozím týdnu bylo zemřelých skoro o polovinu méně.
Denní nárůsty počtu případů covidu-19 v Česku stoupají už několik týdnů. V úterý 5. října přibylo 1 109 nakažených, což byl nejvýraznější nárůst za den od 18. května. Ve čtvrtek množství nově nakažených kleslo pod tisícovku, stále ale bylo nových případů ve srovnání se stejným dnem předchozího týdne asi o osm procent více.
Zároveň postupně ubývá testovaných, takže roste podíl odhalených případů nemoci na počtu provedených testů. Předchozí čtvrtek bylo v Česku provedeno zhruba 30 000 PCR a 55 000 antigenních testů na koronavirus, kdežto tento týden ve čtvrtek jen asi 24 000 PCR a 45 000 antigenních testů.
Podíl nově potvrzených případů covidu-19 na počtu testovaných tak ve čtvrtek stoupl u preventivních a plošných testů, které tvoří naprostou většinu prováděných testů, z 0,47 procenta za předchozí čtvrtek na 0,68 procenta. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních vzrostl z 2,55 na 2,92 procenta. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou už testováni třeba lidé vykazující příznaky, se zvýšil z 5,23 na 6,07 procenta.
Ještě výrazněji než počty nově nakažených se za uplynulý týden zvýšilo množství lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici. Zatímco před týdnem bylo pacientů 248 a z toho 37 ve vážném stavu, tento týden ve čtvrtek bylo hospitalizovaných 315 a 67 těžce nemocných. Ještě na přelomu srpna a září se počty hospitalizovaných pohybovaly jen v řádu desítek a v těžkém stavu byly jednotky lidí.
K dnešku se také zvýšilo tzv. incidenční číslo, používané státem pro určování protiepidemických opatření. Číslo ukazuje počet nově potvrzených případů covidu-19 na každých 100 000 obyvatel za posledních sedm dní. Ze čtvrtečních 52 dnes stouplo na 53.
Naopak reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí v průměru jeden pozitivně testovaný, dnes mírně kleslo ze čtvrteční hodnoty 1,30 na 1,28. Od konce srpna se ale vytrvale drží nad hodnotou jedna, což znamená zrychlování šíření nemoci.
Efekt očkování
Přes tisíc nakažených koronavirem se počty dostaly tento týden. Jak Seznam Zprávy upozornily, oproti loňskému roku přišla tato hodnota téměř o měsíc později. Například v roce 2020 přibylo 8. září 1 161 nakažených a v polovině měsíce se denní přírůstky pozitivně testovaných dlouhodobě držely nad hranicí dvou tisíc. Na začátku října dokonce hodnoty atakovaly čtyři tisíce.
„Oproti loňsku došlo k zásadním změnám: Máme mnohem nakažlivější virus s vyšším rizikem hospitalizace, velmi odlišné hodnoty protestovanosti populace, jiný management případů a samozřejmě očkování,“ okomentoval vývoj biochemik Jan Trnka. Podobný posun ukazují i statistiky lidí v nemocnicích. Zatímco letos se hospitalizovaní, kteří nejsou v těžkém stavu, drží od konce září okolo hranice dvou stovek, loni se kolem této hodnoty pohybovaly právě těžké stavy.
Jak upozorňuje i Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), efekt očkování v nemocnicích je výrazný. Ke čtvrtku bylo z hospitalizovaných celkem 92,5 procenta neočkováno, průměrný věk těchto pacientů na lůžku byl 66 let. Těm, kteří se do nemocnice dostali i přesto, že měli očkování ukončené, bylo průměrně 78 let. Podle ÚZIS jde často o pacienty s přidruženými chronickými chorobami.
Za celou dobu epidemie bylo v Česku od začátku loňského března zaznamenáno asi 1,7 milionu případů covidu-19. Zemřelo celkem 30 496 nakažených. Za posledních sedm dní zemřelo podle ministerstva 20 lidí s covidem-19, což je skoro dvakrát více než v předchozím týdnu.