Článek
Čínský prezident Si Ťin-pching je k postavičce Medvídka Pú přirovnáván už od svého nástupu do funkce v roce 2013. Podle autorů koláží čínského lídra a pohádkovou postavičku spojuje zejména vzhled. Oba jsou prý podobně malí a obtloustlí.
K jejich vizuální podobě odkazuje zejména obrázek, na kterém Medvídek Pú kráčí po boku vysokého a hubeného Tygra, zatímco Si Ťin-pchingovi dělá společnost o poznání vyšší a hubenější Barack Obama.
Autoři některých koláží ale jejich význam posouvají o něco dále. Zatímco Medvídek Pú nikdy neodolal medu, Si má podle nich podobný vztah s politickou mocí. Čínská vláda z ústavy vymazala položku o omezení volebních období jednoho prezidenta. Si tak může vládnout dlouhá desetiletí.
Čínská cenzura bojuje s obrázky zesměšňujícími tamního prezidenta kolujícími po internetu už dlouho. Nyní kvůli strachu z jejich většího rozšíření zablokovala i nový film společnosti Disney.
Winnie the Pooh is banned in China cause Xi Jinping hates memes pic.twitter.com/CqxECm33T9
— Joseph (@WhiteCurryLover) August 4, 2018
Podle jiného zdroje serveru Hollywood Reporter ale za stopkou pro nový rodinný film stojí kvóta na vysílání zahraničních filmů v čínských kinech, přičemž do asijské země mají v blízké budoucnosti zamířit věhlasnější holywoodské produkce.
Si Ťin-pching není jediným světovým lídrem, u kterého si internetoví vtipálci všimli nápadné podobnosti s pohádkovou postavičkou. Ruský prezident Vladimir Putin se v minulosti dočkal porovnání se skřítkem Dobbym z čarodějnické ságy o Harrym Potterovi.
That awkward moment when Putin looks like Dobby... pic.twitter.com/66pEyMkXlD
— Nick Conti (@NickConti96) February 10, 2014
Čínská cenzura kvůli Medvídkovi Pú zablokovala dokonce i satirický pořad Johna Olivera Last Week Tonight. Britský komik v něm minulý měsíc Si Ťin-pchinga kritizoval a uvedl, že zátahy proti obrázkům s pohádkovou postavičkou nejsou nejlepší demonstrací síly.