Článek
Milé čtenářky a milí čtenáři,
pomalu přicházejí letní měsíce, během kterých má náš zpravodaj přestávku. Toto vydání je proto na nějakou chvíli poslední – uzavřeme v něm tedy náš seriál o videích v oblasti dezinformací. Pročetli jsme za vás také ty nejčastější hoaxy, které se šíří v řetězových e-mailech a na sociálních sítích, a vybrali jsme například téma nové ukrajinské pošty v Česku. Přejeme příjemně strávený letní čas a budeme se těšit v září!
Aktuální hoaxy: Ukrajinská pošta a adopce pro homosexuální páry
Ukrajinská pošta u nás nahrazuje tu českou
Na konci května otevřela v Praze první pobočka ukrajinské služby Nová pošta, další mají přibývat. Zároveň se zavírá nemalý počet poboček České pošty. Již několik týdnů se proto objevuje velké množství příspěvků, které obě události dávají do souvislosti, vyvozují z nich více či méně katastrofické scénáře o ekonomických dopadech pro Česko nebo o kolonizaci Ukrajinou a především naznačují, že to celé bylo předem naplánované.
Jde o typický příklad efektu takzvané iluze shlukování, podle které máme tendenci vidět souvislosti i tam, kde nejsou. Když se v médiích objeví dvě nesouvisející události ve stejný čas, uměle si je propojíme, i když může jít jen o náhodu. V tomto případě je pochopitelné, že tyto události mohly v lidech vzbudit otazníky, zvláště když rušení poštovních poboček budilo skutečně velké emoce a může lidem způsobit konkrétní problémy. Ukrajinská pošta však ohlásila svůj vstup na český trh již dávno před rozhodnutím České pošty, navíc jde jen o dalšího z mnoha doručovatelů balíků, jako je například Zásilkovna nebo UPS. Společnost se pak bude soustředit především na snadnější kontakt místních ukrajinských obyvatel se svými příbuznými na Ukrajině.
V Belgii se konala aukce dětí
Na českých a slovenských sítích se šíří video z roku 2019, podle kterého v Belgii probíhají veřejné aukce dětí pro homosexuály. Skutečnost je mnohem prozaičtější, jak uvádí například projekt tiskové agentury AFP Na pravou míru. Jde o veletrh, v rámci kterého se mohou homosexuální páry informovat o možnostech náhradního mateřství. Komerční náhradní mateřství je samo o sobě poměrně sporným tématem, jde ale o veliký rozdíl oproti údajné „aukci dětí“, jak o akci referovali autoři dezinformačního videa. Zde je využitý obvyklý trik manipulátorů – málokdo sice uvěří, že jde o skutečnou aukci malých dětí, ale v podvědomí čtenáři informace zůstane. Autoři takto skrze podobné formulace a titulky šíří negativní konotace a snaží se je spojit s podvědomým pocitem, že idea rodičovství homosexuálních párů je něco nepřirozeného.
Nyní je také víc než dřív třeba dávat pozor na rozdíly mezi informacemi a dezinformacemi v této oblasti – aktuálně se v Poslanecké sněmovně řeší nebo bude řešit nejen náhradní mateřství, ale také možnost homosexuálních párů adoptovat děti. Zřejmě tedy bude přibývat podobných zpráv, které budou usilovat o šíření negativních asociací spojených s tímto tématem. Názor je na každém z nás – důležité je však si takový názor vytvořit racionálně a s čistou hlavou, nikoli na základě podvědomého působení dezinformačních konotací.
Ukrajinci jezdí po českých dálnicích zdarma
Vláda v květnu rozhodla o navýšení poplatku za dálniční známky. Vlny rozhořčení využily i dezinformační příspěvky, které diskuzi přiživovaly nepravdivými informacemi o tom, že Ukrajinci přitom stále jezdí po tuzemských dálnicích bez známky, jak uvádí servery Demagog nebo Manipulátoři.
Uprchlíci skutečně měli v počátcích války mnohé výhody od symbolického vstupného do zoo po odpuštění parkovného ve městech. Ty plynuly z dobré vůle firem, ze snahy podpořit traumatizované děti nebo umožnit se zorientovat bez nebezpečí pokut. Všechny výhody však během několika měsíců skončily a nyní již ukrajinští příchozí žádná podobná zvýhodnění nečerpají – naopak se na začátku léta budou měnit i podmínky státní podpory a mnoha uprchlíkům se v jejich důsledku sníží humanitární dávky. I za dálnici tedy ukrajinská vozidla již rok platí stejnou částku jako všichni ostatní. Jedná se o další z řady častých příspěvků o údajných výhodách, které čerpají různé menšiny – ať už Ukrajinci, nebo třeba Romové. Autoři se takto snaží vzbudit negativní postoj vůči uprchlíkům – skrze zmínky o drahých autech vzbudí závist a další emoce, které pak převáží nad snahou čtenáře zamyslet se nad tím, jestli je to vlastně pravda.
Mediální vzdělávání
Blíží se letní pauza ve vydávání našeho zpravodaje a s ní i konec našeho seriálu o využití videí v dezinformacích. Mluvili jsme o různých způsobech, kterými nás mohou videozáznamy manipulovat, zbývá tu ale ještě jeden, který pomáhá dezinformátorům nejvíce, a tím je vliv na naše emoce.
Když jsme ve stavu silných emocí, je obtížné zachovat objektivitu a kritické myšlení. Často se stává, že se rychleji přikloníme k nepravdivým informacím bez ověřování. To samozřejmě platí nejen ve videích – právě ta však mají možnosti, jak v nás emoce vzbudit skutečně efektivně. Mimořádný vliv má hudba – správný podkres dokáže z obyčejných záběrů vytvořit znepokojivou nebo přímo děsivou atmosféru. Autoři mohou doplnit i výbušné titulky, podmanivý komentář nebo třeba barevné filtry a efekty. Koneckonců podobné postupy používají pro dosažení dramatického účinku například i redaktoři komerčních televizí, příkladem může být třeba reportáž o relativně všedním zážitku, který však v důsledku postprodukce získal až hororový nádech.
Nesmíme přitom zapomínat na to, že videa v nás stále vzbuzují pocit důvěryhodnosti – pokud je to natočené, musí to být přece pravda. V uplynulých vydáních jsme si však mnohokrát připomněli, že to tak vůbec být nemusí. V neposlední řadě pomáhají šíření těchto konspiračních videí algoritmy na sociálních sítích. Sledování videí na YouTube, instagramu a dalších platformách je dnes velmi populární, a to i proto, že jejich proud nikdy nekončí – program automaticky přehrává další a další nahrávky. Nabízí nám však jen to, čím by nás mohl podle svého uvážení zaujmout natolik, aby neztratil naši pozornost. Vybírá tedy ta nejsledovanější nebo nejkomentovanější videa – což jsou často právě ta výbušná a plná emocí. Obsah, který sledujeme, se tak stává čím dál radikálnější a kontroverznější, aby dříve či později skončil u dezinformačních videí.
Nezapomeňme se tedy při odpočinkovém sledování ptát – je to stále jen zábava, nebo se nás autoři snaží vyvést z emocionální rovnováhy? Zamysleme se nad svými pocity, zvlášť pokud jde o strach nebo paniku, nad tím, jaké pro to mohou mít autoři důvody, a zachovávejme si zdravou dávku skeptického myšlení.
Může vás zajímat
Systém z dob děrných štítků. Důchody v Česku zpracovává program z 50. let
České správě sociálního zabezpečení komplikuje vyřizování žádostí o důchody i programovací jazyk z roku 1959, kterému podle ředitele úřadu rozumí jen velmi malá skupina zaměstnanců a nikdo jiný není v podstatě schopen s ním pracovat.
Varování pro vládu: Rusové u nás chtějí vyzkoušet slovenský model
Tajné služby varovaly vládní politiky, že v příštích měsících využije ruská propaganda zdroje a postupy úspěšné na Slovensku a začne je více zaměřovat na Česko. Větší zájem ruských trollů souvisí především s uzavřením obranné dohody mezi Českem a Spojenými státy.
Do důchodu bez důchodu?
To je téma speciálního živého natáčení podcastů Ptám se já a Vlevo dole na VŠE v Praze. Zítra, tedy ve čtvrtek 15. června od 16 hodin, vyzpovídá Marie Bastlová ministra Mariana Jurečku a poslance Aleše Juchelku. Političtí reportéři Lucie Stuchlíková a Václav Dolejší pak do hloubky rozeberou, proč se důchodová reforma v Česku tak dlouho nedaří. Vzhledem k omezené kapacitě se v případě zájmu registrujte předem.
Prosíme, abyste náš Zpravodaj sdíleli se svými blízkými z řad seniorů. Pokud by ho i oni chtěli odebírat, stačí kliknout na tento odkaz a uvést e-mailovou adresu.