Článek
Podle zjištění KB Pojišťovny může mít více než dvě třetiny lidí svoji nemovitost pojištěnou špatně.
Jen požár způsobil v minulém roce v Česku škody za téměř šest miliard korun, přičemž velká část požárů vzniká v domácnostech. Podle statistiky Hasičského záchranného sboru ČR se počet požárů zvyšuje stejně jako škoda, kterou napáchají. Jen v loňském roce došlo v domácnostech celkem k 5 880 požárům, tedy ve srovnání s rokem předcházejícím došlo ke zvýšení počtu požárů o jedenáct procent. Celkové škody z požárů pak vzrostly o 31 procent.
V loňském roce bylo podle údajů České asociace pojišťoven nahlášeno celkem 271 834 pojistných událostí. Netradičně držely prim škody způsobené vichřicí, kterých bylo nahlášeno téměř 50 000. Vysoká čísla si drží i škody vzniklé jako následek povodní, krádeží, vandalismu anebo třeba přepětí v elektrické síti. Jednou z nejčastějších pojistných událostí bývají vodovodní škody, kterých Češi v loňském roce nahlásili přes 44 000.
Není žádnou novinkou, že…
Pro všechny pojistné události se vyplatí pojištění majetku. Může ale záležet na tom, jaký druh pojištění máte sjednaný (pojištění nemovitosti či domácnosti) a zda u vás už nedošlo k takzvanému podpojištění. V takové situaci byste totiž v případě škody vůbec nemuseli dostat plnou kompenzaci. A to jen proto, že máte své pojištění špatně nastavené.
Anketa
Jak na pojištění domácnosti?
„Spočítejte hodnotu majetku v domácnosti v aktuálních cenách a podle toho pojistnou částku nastavte. Je však ještě nutné v pojistných smlouvách sledovat takzvané maximální limity, protože u některých věcí nebo pojištěných rizik může mít pojišťovna stanoven horní limit. Například některé pojistky mají nedostatečný limit na škody způsobené přepětím v elektrické síti, které může zničit veškerou elektroniku v hodnotě desítek tisíc korun,“ upozorňuje Martin Svoboda, produktový manažer KB Pojišťovny.
Proto je ideální vybrat si takové pojištění domácnosti, které stanovuje co nejméně limitů a škody na pojištěném majetku proplácí v hodnotě cen nových věcí. Vždy je nicméně nutné nahlásit vše, co chcete do pojištění zahrnout.
Jak na pojištění nemovitosti?
Pojištění nemovitosti musí být nastaveno tak, aby zajistilo plnou pojistnou ochranu. To ve většině případů znamená pravidelně ověřovat hodnotu nemovitosti a tomu přizpůsobovat pojistnou částku. Mohlo by totiž dojít k takzvanému podpojištění.
Ceny nemovitostí v posledních letech prudce stoupaly, ale úměrně tomu si vlastníci nemovitostí nenavýšili pojistnou částku. Byt v Praze, který před lety stál tři miliony korun, dnes stojí třeba šest milionů. Pojistná částka je ale stále jen na tři miliony. Této situaci se říká podpojištění nemovitosti. V případě škodní události může pojišťovna vyplacené pojistné plnění úměrně snížit až o polovinu.
Běžné pojištění nemovitosti by se mělo každé dva roky revidovat. Mnohem komfortnější variantou je ale pojištění, které ve smlouvě neuvádí pojistnou částku. Hrozba podpojištění tak odpadá a nemovitost se vždy bude posuzovat podle aktuální hodnoty, za jakou by ji bylo možné znovu postavit. „Klientům tento způsob řeší nejen zvýšení hodnoty nemovitosti třeba po rekonstrukci, ale i růst její ceny v čase,“ dodává Martin Svoboda z KB Pojišťovny, která jako jediná na českém trhu tento typ pojištění nemovitosti nabízí.
Poskytuje ale i další výhody, jako je platba za náhradní ubytování ve výši až 10 000 korun nebo úhrada splátek za hypotéku po dobu až jednoho roku při nutnosti celkové rekonstrukce z důvodu nápravy velké škody. Součástí pojištění jsou i nonstop asistenční služby zdarma, které se hodí například při zabouchnutí dveří nebo ztrátě klíčů.
Pojištění se hodí i pro nájemníky
Málo se ví, že pojištění je vhodné uzavřít nejen tehdy, když vlastníte byt, ale také když bydlíte v pronájmu. Přestože nemovitost, v níž bydlíte, není vaše, je možné nechat si pojistit svoji domácnost – v takovém případě se totiž bude pojištění týkat vašich osobních věcí, vybavení nebo elektroniky. A ať už přijde zloděj nebo třeba živelní katastrofa, pojištění vám pomůže. Od věci není ani pojištění občanské odpovědnosti, jež ušetří náklady na zaplacení případných škod, které můžete omylem způsobit sousedům.
„Pokud chce klient využít výhod našeho pojištění majetku hned, nemusí čekat na ukončení výpovědní doby u své stávající pojišťovny, ale může využít takzvané rozdílové pojištění, které je navíc bezplatné až po dobu jednoho roku. Toto pojištění pokryje případné rozdíly v pojistném plnění mezi stávajícím a naším pojištěním, a to až do konce pojištění u stávající pojišťovny,“ doplňuje Martin Svoboda další benefit služeb KB Pojišťovny.