Hlavní obsah

Toužíte po dovolené plné zážitků? Čekají na vás v růžemi provoněném Bulharsku

Foto: shutterstock.com

Objevte Bulharsko: Zlatý poklad Černomoří

V Bulharsku na vás čekají krásné pláže, skvělá gastronomie a nepřeberné množství zábavy, na kterou budete vzpomínat. Kouzlo této země nenajdete v hotelových resortech, jako je tomu v jiných zemích, ale naopak za jejich branami!

Článek

Bulharsko je neprávem opomíjeným pokladem Černomoří. Stále více turistů začíná tuto destinaci na Balkánském poloostrově objevovat jako ideální zemi pro svou letní dovolenou. Bulharsko totiž láká nejen na příznivé ceny, k jeho hlavním přednostem patří krátká doba letu, překrásnáčistá letoviska, zlatavé písčité pláže s pozvolným vstupem do vody, což ocení zejména rodiny s dětmi, teplé Černé moře, výtečná kuchyně a v neposlední řadě také překrásná členitá příroda historické památky.

„Zájem o Bulharsko v posledních letech stoupá. Letoviska u Černého moře totiž postupně procházejí rekonstrukcí a s tím se zvyšuje i úroveň poskytovaných služeb. Bulharsko tedy již zdaleka není takové, jaké ho znali naši rodiče nebo prarodiče. Stává se z něj moderní evropská destinace,“ doplňuje Lenka Pátek, obchodní ředitelka cestovní kanceláře Blue Style.

Foto: shutterstock.com

Bulharsko je neprávem opomíjeným pokladem Černomoří

Bulharská letoviska: Slunce, luxusní pláže a dobré jídlo

Největším a zároveň také nejnavštěvovanějším letoviskem je Slunečné pobřeží s proslulými plážemi, které se mohou pochlubit Modrou vlajkou, a s pestrým nočním životem. Oblíbená jsou ovšem také letoviska jako Zlaté Písky se známým akvaparkem Aquapolis a přírodní rezervací s kamennou Fontánou Sedmipočetníků nebo Primorsko či Ravda.

Oblast Pomorie, jejíž pobřeží lemují luxusní hotely, láká turisty na své černé pláže s léčivým bahnem a pískem. Turisticky přitažlivé je rovněž letovisko Svatý Konstantin a Helena. Právě zde totiž můžete na vlastní kůži poznat účinky léčivého sirného pramene a všechny starosti hodit za hlavu při exkurzi do ortodoxního kláštera sv. Konstantina a Heleny.

Foto: shutterstock.com

Největším a zároveň také nejnavštěvovanějším letoviskem je Slunečné pobřeží

Chystáte se do Bulharska? Pak vám určitě přijdou vhod užitečné rady a tipy, které jsme dostali od cestovní kanceláře Blue Style:

  • Oficiální měnou je leva, která se dělí na sto stotinek. Bankomaty najdete téměř všude a běžně se tu přijímají i platební karty.
  • Úředním jazykem je bulharština, ale běžně se domluvíte anglicky, německy, rusky i česky.
  • Z České republiky vás čeká krátká doba letu – přibližně dvě hodiny.
  • Po příletu do Bulharska si přeřiďte hodinky o jednu hodinu dopředu.
  • Cestovní pas ani vízum nepotřebujete. Vystačíte si s platným občanským průkazem.
  • V Bulharsku naše kývnutí pro „ANO“ znamená „NE“ a otáčení hlavou pro „NE“ znamená naopak „ANO“.

Varna: Nejstarší zlatý poklad, delfinárium i přístav s duší thrácké minulosti

Největším městem na bulharském pobřeží Černého moře je město Varna, které si plnými doušky vychutnáte v jakoukoliv denní hodinu. Hned po Sofii a Plovdivu je zároveň třetím největším městem Bulharska. Pochlubit se může bohatou historií. V místě dnešního přístavu kdysi stávala thrácká rybářská vesnice. Nepřekvapí tedy, že název Varna znamená ve staré bulharštině místo ležící u vody. Nejfotografovanější budovou ve Varně je katedrála Nanebevzetí Panny Marie z roku 1886, která svými zlacenými kupolemi připomíná úchvatnou pravoslavnou katedrálu v Petrohradu.

Milovníky adrenalinových sportů jistě potěší možnost bungee jumpingu z nejdelšího mostu v Bulharsku – mostu Asparouhov.
Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style

Ve městě a jeho bezprostředním okolí si na své přijdou milovníci historie. Je zde totiž rozeseto více než 150 kulturních a historických památek, jako jsou slavné římské termální lázně z 2. století, kostel sv. Athanasia, Palác kultury a sportu, pomník cara Kalojana, sousoší s názvem Zamilovaní draci či Muzeum Černého moře. Třešničkou na dortu pak může být návštěva unikátního přímořského parku Mořská zahrada, kde na vás kromě známé Fontány Sirén čeká také minizoo, akvárium, terárium, planetárium Mikuláše Koperníka, delfinárium a celá řada dalších zajímavých atrakcí.

K dokonalé dovolené patří také perfektní ubytování. Cestovní kancelář Blue Style nám dala hned několik skvělých tipů.

VARNA

BURGAS

Tip: V neoklasicistní budově Archeologického muzea ve Varně patří mezi největší lákadla takzvané Zlato Varny. Jedná se o nejstarší zlatý poklad na světě, který byl při vykopávkách objeven v roce 1972.

Foto: shutterstock.com

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie ve Varně, která svými zlacenými kupolemi připomíná úchvatnou pravoslavnou katedrálu v Petrohradu

Jedinečnost bulharské kuchyně

  • Bulharská kuchyně je jedinečná díky třem základním ingrediencím, ze kterých se místní pokrmy připravují od nepaměti. Jedná se o unikátní slaný bílý sýr sirene (též známý jako balkánský sýr či feta), speciální jogurt (kiselo mljako) obsahující bakterii kmene Lactobactericum bulgaricum a o takzvanou čubricu (česky saturejka), která svými vlastnostmi nejvíce připomíná oregano.
  • V Bulharsku jsou velmi oblíbené takzvané mechany (hospody), které si do dnešních dob zachovaly starobulharský ráz. Podávají se zde typická národní jídla:
    • karbanátky kjufteta či plněné papriky
    • slaný koláč banitsa (vzniká vrstvením směsi šlehaných vajec, bílého jogurtu a kousků balkánského sýra mezi plátky filo těsta a následným pečením v troubě)
    • šopský salát (kromě syrových paprik, okurek, rajčat a bílého sýra se do něj přidávají i pečené paprikové lusky a cibule; celý salát se před podáváním zalije zálivkou z octa, oleje a soli)
    • keftě a kebabče (bochánky, karbanátky nebo válečky pomletého masa připravené na roštu, podávají se se zeleninovými saláty nebo hranolky)
    • kaškaval (ovčí, kraví nebo smíšený sýr; podává se občas jako dezert na konci jídla nebo k vínu)
    • škembe čorba (hustá dršťková polévka, která často vydá i za druhé jídlo a jí se s chlebem)
Foto: shutterstock.com

Keftě a kebabče

  • Na aperitivu si zde nejčastěji pochutnáte na proslulé bulharské rakiji (vinná pálenka) a stále větší popularitě se těší také mastika (silný anýzový likér). České turisty pak jistě potěší možnost ochutnat místní pivo Zagorka, Kamenitza nebo Astika.
  • Při objevování nových chutí vám nesmí uniknout ani zdejší červená vína. Vinařství má v Bulharsku velkou tradici a některá zdejší červená vína hodnotí znalci jako jedna z nejlepších v Evropě. Skvěle se zde daří proslulým odrůdám Merlot a Cabernet Sauvignon.
Můžu také doporučit červená vína odrůd Gamza (či Kadarka), Mavrud a Melnik, z bílých pak Misket, Dimjat, Tamjanka, Chemus nebo Sofie.
Lenka Pátek, obchodní ředitelka cestovní kanceláře Blue Style

Burgas a Nesebar: Podlehněte kouzlu šarmantní historie

Burgas je čtvrté největší město Bulharska a většina z nás ho zná především jako transportní článek díky zdejšímu mezinárodnímu letišti. O to více své návštěvníky toto město překvapí nádherným historickým centrem či největším přístavem jižní části bulharského pobřeží. Přímo ve městě se dokonce nachází několik pěkných a rozlehlých pláží. Milovníci přírody pak ocení možnost pěší túry ke třem jezerům za hranicí města – Burgaskému, Atanasovskému a Mandrenskému.

Jihovýchod Bulharska pak skrývá jeden z klenotů celého balkánského regionu – Nesebar. Ten se skládá z pevninského Nového Nesebaru a poloostrovního Starého Nesebaru, který je s pevninou spojen pouze velmi úzkou šíjí. V Nesebaru je více než čtyřicet státem chráněných kostelů a jejich vznik se datuje až do románských dob. Nenapodobitelnou atmosféru tohoto města dotváří jedinečná lidová architektura. Starý Nesebar je od roku 1953 vyhlášen architektonickou a archeologickou rezervací a od roku 1983 je dokonce zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Vyznačuje se nezaměnitelnou atmosférou, kterou mu propůjčují původní stavby, jako jsou hradby, dřevěné domy či podmanivý kostel Krista Pantokrata.

Tip: Pokud jste spíše nočními tvory, vyhledáváte bary a rádi ochutnáváte nové příchutě letních drinků, bude noční Burgas pro vás jak stvořený.

Foto: shutterstock.com

Poloostrovní Starý Nesebar je s pevninou spojen pouze velmi úzkou šíjí

Věděli jste, že…?

  • Bulharsko je jednou z nejstarších zemí v Evropě, která byla založena již v roce 681. Zároveň je také jedinou zemí, jejíž název se od té doby nezměnil.
  • Bulharsko je jednou ze dvou zemí, které za druhé světové války odmítly poslat své židovské obyvatelstvo do koncentračních táborů a místo toho je zachránily.
  • V Bulharsku nenosí dárky Ježíšek, ale Děda Koleda. Dárky se zde rozbalují až ráno 25. prosince.
  • Bulharsko je druhou zemí Evropy s nejvyšším počtem přírodních minerálních pramenů. Proto je rájem pro milovníky lázní.
  • První digitální hodinky na světě byly vyvinuty Bulharem Petrem Petroffem.

Aktivní Bulharsko

Bulharsko láká nejen na krásné pláže a dobré jídlo. Návštěvníky přímo svádí k objevování. Půldenní dobrodružství, během kterého se dostanete čtyřkolkou mimo oficiální trasy, můžete prožít v Quad Safari. Jak doplňuje Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style: „Vše začíná krátkým seznámením se strojem a následným testem vaší jízdy. Poté se posadíte za volant čtyřkolky a vydáte se na cestu do jedné ze zdejších vesnic. Než tam dojedete, čeká vás přestávka, během níž se pokocháte krásou balkánských hor. Ve vesnici si uděláte další malou pauzu, po které vyrazíte zpátky – poslední zastávka bude spojena s nádherným výhledem na Burgaský záliv.“

Podél malebného jižního pobřeží Černého moře se můžete také vydat do jednoho z nejstarších a nejúchvatnějších měst Bulharska – Sozopolu. Nachází se podobně jako Nesebar na úzkém poloostrově. Zdejší zástavbu tvoří původní černomořské domy z 18. a 19. století, které poznáte podle charakteristické kamenné podezdívky a dřevěných vysutých pater. Není divu, že si společně se středověkým chrámem svaté Bohorodičky vydobyly zaslouženě místo na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Milovníky hradů zcela jistě nadchne nedaleký hrad Rabadinovo.

Tip: Právě ze Sozopolu vyrážejí někteří turisté do nedaleké přírodní rezervace, kde je čeká nezapomenutelná projížďka lodí po řece Ropotamo. Během té můžete spatřit krásy zdejší fauny a flóry.

Foto: shutterstock.com

V Quad Safari můžete prožít půldenní dobrodružství, během kterého se dostanete čtyřkolkou mimo oficiální trasy

Unikátní růžový olej

Bulharsko je velkým producentem růžového oleje. Legendární je takzvané Údolí růží, což je 120 kilometrů dlouhá dolina mezi pohořími Stará planina a Sredna Gora. Název je odvozen od toho, že se zde pěstují nejvoňavější růže z celého Balkánského poloostrova. Jde o druh Rosa damascena.

Centrem Údolí růží je město Kazanlak. Město je pod ochranou UNESCO a z pěstování růží žije již více než sto let. Lisuje se z nich proslulý růžový olej, který ve světě nemá konkurenci. K výrobě jednoho gramu oleje se musejí zpracovat tři kilogramy okvětních plátků růží. Aby květy vydaly co největší množství oleje, musejí se sbírat těsně po východu slunce, kdy jsou ještě vlhké od rosy.

Foto: shutterstock.com

Legendární je takzvané Údolí růží, což je 120 kilometrů dlouhá dolina mezi pohořími Stará planina a Sredna Gora

Tipy na suvenýry: Většina tradičních bulharských výrobků pochází z domácích dílen. Místní raritou jsou ručně tkané koberce (kelim), keramika s tradičním vzorem zvaným trojanská kapka či vyřezávaný dřevěný nábytek, soudky nebo píšťaly. Jako suvenýr potěší také typická lahvička s proslulým růžovým parfémem, korále či výšivky.

Anketa

Bulharsko je dokonalou destinací díky propojení plážové a aktivní dovolené. Které letovisko je pro vás nejpřitažlivější?
Slunečné pobřeží
27,8 %
Primorsko
41,2 %
Varna
2,8 %
Burgas
5,3 %
Zlaté Písky
5,1 %
Nedokážu se rozhodnout. Vyrazil/a bych kamkoliv
17,8 %
Celkem hlasovalo 1249 čtenářů.

Toto je sponzorovaný text tvořený ve spolupráci se zadavatelem. Článek nevytváří redakce Seznam Zprávy.

Doporučované