Článek
Ten, kdo s vámi do průmyslových nemovitostí investoval hned při založení fondu před třemi a půl lety, se dnes dívá na více než 50% zhodnocení. Jaký je recept na takovou výnosnost?
Každodenní práce. Za výnosem 51,02 % od založení fondu (k 31. červenci 2024, pozn. redakce) a průměrným ročním zhodnocením 12,23 % za stejné období stojí v první řadě dobrý výběr portfolia. Naše expertíza se opírá o více než 25 let know-how mateřské investiční společnosti Jet Investment. Když téměř tři desetiletí investujete do modernizace průmyslových podniků, víte přesně, jaké jsou jejich potřeby v oblasti nemovitostí, a umíte poměrně dobře posoudit bonitu a perspektivu podniků.
K tomu samozřejmě musíme přičíst ještě aktivní práci s portfoliem – pořizujeme projekty, kterým můžeme přidat hodnotu a můžeme je také dál rozvíjet, případně i měnit jejich funkci. I díky tomu našemu fondu například meziročně narostly výnosy z nájmů o 22 %. Jde tedy o kombinaci vícero faktorů. Podotýkám, že jsme takzvaným otevřeným fondem, lze tedy u nás investovat kdykoliv. Cílem je zajistit pro naše investory dlouhodobé výnosy s přiměřeným rizikem.
Nemovitosti jsou bezpečným investorským přístavem, a ty průmyslové obzvláště.
Jet Industrial Lease
Otevřený fond kvalifikovaných investorů ze skupiny fondů Jet Investment se dlouhodobě drží na špici žebříčku výkonnosti realitních fondů:
- 12,23 % – průměrné roční zhodnocení od založení fondu 4. 1. 2021 (k 31. 7. 2024)
- 51,02 % – zhodnocení od první akvizice 31. 7. 2021 (k 31. 7. 2024)
S těmito výsledky jde o nejvýnosnější fond kvalifikovaných investorů v oboru industriálních nemovitostí. V Česku, Německu a Polsku spravuje devět projektů v hodnotě cca 3 miliard korun. Zaměřuje se zejména na průmyslové nemovitosti a logistické areály, administrativní a multifunkční budovy nebo developerské projekty.
Fond má aktuálně připraveno několik zajímavých akvizičních projektů s IRR vyšším než 14 %.
Trh letos prochází postupným oživením, ještě vloni byly transakční aktivity na bodu mrazu, letos se již objevují nabídky projektů v různých sektorech a vše se začíná hýbat správným směrem. Zajímají nás zejména objekty pro lehkou průmyslovou výrobu, potažmo logistiku navázanou na průmysl, ale se zájmem sledujeme i dění okolo výzkumu, nyní například s ohledem vývoj a výrobu R&D čipů. Nejde ale jenom o čipy, kolem silných podniků se často vytváří celá skupina dodavatelů a ti pro nás představují zajímavé příležitosti.
Kam se chystáte investovat?
Aktuálně máme v portfoliu devět projektů v Německu, Polsku a Česku. Celkový třímiliardový objem portfolia bychom ještě letos chtěli akvizičně rozšířit zhruba o třetinu až polovinu, máme připraveno několik atraktivních projektů, každý v investičním objemu zhruba jedné miliardy korun s IRR vyšším než 14 %. Rozhlížíme se v celé střední Evropě, ale nyní je většina z těchto připravených projektů v Česku a z velké části jde o výstavbu nových objektů pro průmysl nebo logistiku se zajištěnými nájemci.
Co se nyní na trhu průmyslových nemovitostí kupuje a prodává?
Vy jste ale spíše známí coby fond, který podnikatelům jako první nabídl možnost prodat nemovitost a zpětně si ji od fondu pronajmout.
Ano, tento investiční model sale&leaseback jsme na český trh přinesli jako první a představili jej našim podnikatelům. Investičně je to zajímavý model, protože když koupíte nemovitost od bonitního podniku, který neprodává z nutnosti, ale aby získal kapitál pro svůj další růst a v nemovitosti současně zůstal jako nájemce, získáváte již hotovou nemovitost a okamžitý nájem. Z toho fondu a jeho investorům pochopitelně plynou okamžité stabilní výnosy.
S takovými nemovitostmi můžeme navíc dál pracovat, rozvíjet je nebo měnit využití nevyužívaných částí. A v případě zpětného pronájmu nelze zapomenout ani na valorizační doložku smluv, tedy navyšování nájmů o inflaci. Podnikatel pak profituje z volných peněžních zdrojů, které může využít na snížení zadlužení, vyplacení dividendy nebo na investice do svého core byznysu, třeba na pořízení nových technologií.
Posilujete tedy development na úkor modelu sale&leaseback?
Nejde o otázku buď, anebo, ale o dva souběžné investiční pilíře, z nichž každý má ve fondu své místo. Je ale pravdou, že chceme navýšit podíl nových projektů v portfoliu a míříme i do regionů mimo hlavní centra, protože ty nabízejí nižší ceny i větší dostupnost kvalifikovaných zaměstnanců a poptávka v nich stále není saturována. Pro naše investory je nová výstavba zajímavá proto, že s námi mohou participovat na developerské marži.
Průmyslové nemovitosti dokážou minimalizovat výkyvy trhů a představují solidní doplněk investorského portfolia s konzistentními výnosy.
V jaké situaci se momentálně nacházejí investoři a co byste jim doporučoval?
Investoři nyní stojí před otázkou, kam směřovat své finance z depozitních produktů, které vlivem klesajících úrokových sazeb ztrácejí dřívější atraktivitu a výnosnost. Od ředitele realitního fondu Jet Industrial Lease to asi nebude překvapivé doporučení, ale nemovitosti by měly patřit do portfolia každého investora. A z dlouhodobého hlediska platí, že nemovitosti jsou investorským safe haven, tedy bezpečným přístavem. Dokážou minimalizovat výkyvy trhů a představují solidní doplněk investorského portfolia s konzistentními výnosy.
Tip: Více informací na www.jil.cz.
Toto je propagační sdělení a má pouze informativní charakter. Akcionářem fondů Jet se může stát pouze kvalifikovaný investor. Prezentované scénáře představují odhad budoucí výkonnosti založený na údajích z minulosti týkajících se toho, jak se mění hodnota této investice, a/nebo na aktuálních tržních podmínkách a nepředstavují přesný ukazatel. Váš zisk se bude lišit v závislosti na tom, jaká bude situace na trhu a jak dlouho budete investici/produkt držet. Více informací včetně sdělení klíčových fondů (KIID) najdete na www.jetinvestment.cz.