Článek
Režisérská dvojice Matěj Chlupáček a Cristina Groșan se na životní příběh Zdeňky podívali z nové perspektivy. Šestidílný seriál Dcera národa je inspirovaný skutečnými událostmi, které však tvůrci pojali nově a moderně.
Národní obrození bylo klíčovým momentem utváření novodobého českého národa. Proces národního obrození, který začal v poslední třetině 18. století, pokračoval až do poloviny 19. století. Došlo během něj k obnově a posílení nejen českého jazyka a literatury ale i českého národního uvědomění. Národní obrození nebyla taková nuda, jak si možná mnozí z nás pamatují ze školy.
Obrozenci nebyli jen puritánští lingvisté. „Čistonosoplenku, prosím!“
Byli to spisovatelé, vědci, učitelé či jazykovědci. Teprve v návaznosti na dobře vybudované podhoubí, o které se svou nesmírnou dřinou zasloužil Josef Dobrovský, se o slovo přihlásily vyšší cíle v čele s Františkem Palackým. Ten se zasadil o politickou a historickou identitu Čechů. Další výraznou osobností byl František Ladislav Rieger, vysoce postavený český politik, který v Čechách organizoval důležité společenské události včetně dobročinné loterie pro Zdeňku Havlíčkovou, osiřelou dceru Karla Havlíčka Borovského. Právě ten se v době národního obrození stal pro svůj mučednický odkaz předmětem kultu osobnosti a předurčil tak osud jeho dcery Zdeňky.
Dcera národa Zdeňka Havlíčková jako symbol a zároveň něžnost české kultury
Karel Havlíček Borovský zanechal po své smrti národu nejen svoje dílo, ale i dceru, pubertální Zdeňku. Tu si pod svá křídla vzali čeští obrozenci, kteří se z ní rozhodli vytvořit dokonalý symbol něžnosti české kultury. Opravdu byla „dcera národa“ oddanou a poslušnou dospívající dívkou? Nebo obrozenci narazili na zděděné osobnostní rysy jejího otce Karla Havlíčka Borovského? Jaký byl příběh národem milované poslušné holčičky, která se doslova přes noc stala zrádkyní národa a zavrženíhodnou courou?
Její kult osobnosti se nyní stal inspirací pro tvůrce nové minisérie Dcera národa.
Klapka, jedem… Antonie Formanová jako Zdeňka Havlíčková a Jiří Langmajer jako František Ladislav Rieger
Podaří se Zdeňce prosadit svou romantickou lásku, nebo se podvolí tlaku okolí a vdá se za nudného statkáře z dobré české rodiny? Jaká byla doba, kdy účel světil prostředky a puritánské očekávání bránilo lidskému štěstí? Šestidílný seriál Dcera národa je inspirovaný skutečnými událostmi, které však tvůrci v čele se scenáristkou Lucií Vaňkovou pojali nově a moderně.
Režisérská dvojice Matěj Chlupáček a Cristina Groșan nabízí originálně stylizovaný pohled na dobový příběh – použili současnou hudbu a dynamické pohyby kamery, cíleně pracovali s aktualizací jazyka i hledáním významových paralel s dnešními osobnostními a společenskými dilematy. Tvůrci do hlavní role obsadili mladou talentovanou herečku Antonii Formanovou, která ztvárnila zajímavou a silnou osobnost Zdeňky Havlíčkové. Postav národních obrozenců se ujali významní čeští herci Jiří Langmajer, Jan Vlasák, Vladimír Javorský, Leoš Noha či Robert Mikluš.
Tip: Od 29. září 2024 je seriál dostupný na streamovací platformě CANAL+ a v televizním vysílání programu CANAL+ Action. Jedná se o první seriál vlastní tvorby CANAL+ v Česku.
CANAL+ v České republice
Společnost CANAL+ spustila v dubnu 2023 v Čechách a na Slovensku streamovací službu. Platforma s bohatou videotékou se současnou seriálovou i filmovou tvorbou nabízí také osm lineárních kanálů. Vysílá vlastní TV programy CANAL+ Sport s přenosy z anglické Premier League nebo WTA a CANAL+ Action, který je zaměřený na akční filmy a seriály. Společnost CANAL+ je zároveň provozovatelem platforem satelitní a internetové televize Skylink a freeSAT.
Rozuměli byste obrozencům? Nebojte se otestovat si své znalosti.