Hlavní obsah

Majetek raději než život? Data pojišťoven hovoří jasně. Nezapomenout na sebe se ale vyplatí

Foto: shutterstock.com

Životní pojištění zajistí finanční prostředky pro vás i vaše blízké v případě nečekaného výpadku příjmů

Dlouhodobě platí, že Češi si raději pojistí majetek nežli své zdraví a život. Domácnost si chrání 65 procent populace, zatímco svůj život jen každý druhý Čech. Ukazují to data České asociace pojišťoven.

Článek

Život přináší spoustu radostí, ale bohužel i starostí. Mnohdy stačí jediná sekunda a náš svět se otočí vzhůru nohama. Přestože v takových chvílích nikdo nechce myslet na peníze, jsou za těchto okolností potřeba víc než obvykle.

Loni životní pojišťovny jen za závažná onemocnění a hospitalizace vyplatily českým klientům bezmála 4 miliardy korun. Mohlo to být ještě o další 2,5 miliardy* víc, pokud bychom měli pro tento případ sjednáno životní pojištění. Celkem 4 z 10 hospitalizací totiž nebyly pojištěné.

Anketa

Jaké pojištění považujete za nejdůležitější?
Životní pojištění
55,3 %
Pojištění nemovitosti
21,1 %
Pojištění auta
2,6 %
Žádné
21 %
Celkem hlasovalo 38 čtenářů.

Pomoc při úrazu i hospitalizaci

Založit si životní pojištění se vyplatí nejen pro vlastní klid, ale také z čistě praktického hlediska – pro zajištění základních potřeb celé rodiny a krytí velkých životních rizik. Mezi ty patří kromě úmrtí i situace s dlouhodobým dopadem do rodinného rozpočtu: invalidita, vážná nemoc, dlouhodobá hospitalizace nebo nesoběstačnost.

Rizikové životní pojištění se hodí pro zajištění velkých životních rizik nejen pro živitele rodiny, která splácí hypotéku nebo jiný finanční závazek, ale pro každého, kdo se nechce bát závažných situací, které s sebou život může přinést. Toto pojištění je také ideálním doplňkem k produktům pro finanční zajištění našeho stáří, jako je zejména spoření na penzi.
Michal Korejs, produktový ředitel NN Životní pojišťovny

Dlouhodobou péči lze odečíst z daní

Pojištění dlouhodobé péče se vyplatí, ať už plánujete postarat se o své rodiče, nebo s dostatečným předstihem myslíte na sebe a svou budoucnost. Oceníte ho, pokud:

  • chcete mít přístup k nejlepší možné péči pro sebe nebo své blízké,
  • nechcete být ve složité situaci finančně odkázáni pouze na státní sociální systém a příspěvky na péči,
  • chcete mít více možností a sami se rozhodnout, zda zůstat v domácí péči nebo v pečovatelském zařízení. Výplata formou doživotní renty vám totiž dává možnost si vybrat.

Výhodou pojištění dlouhodobé péče je, že platby si můžete od letošního roku odečíst z daňového základu, a to až do výše 48 000 korun. Zvýhodněně navíc mohou na pojištění přispívat i firmy až 50 000 korun ročně, a tak jde o stále oblíbenější zaměstnanecký benefit.

Foto: shutterstock.com

Nárok na doživotní rentu vzniká v případě ztráty soběstačnosti 3. nebo 4. stupně

Čím dříve si pojištění sjednáte, tím méně budete platit

Jak to funguje? Rozsah a výši pojistné ochrany si může každý nastavit podle svých potřeb a možností. Pokud člověk v minulosti prodělal nějakou vážnější nemoc nebo se potýká s chronickým onemocněním, které zvyšuje pravděpodobnost pojistné události, může být cena pojištění vyšší. Záleží i na rizikovosti práce či provozovaných sportů.

V NN ke každému přistupujeme individuálně a vždy se snažíme nabídnout možnost kvalitního životního pojištění. A tak například ani prodělané onkologické onemocnění není samo o sobě rozhodně překážkou – vyléčené pacienty po nějaké době posuzujeme jako všechny ostatní bez onkologické historie. Důležitá a rozhodující je vždy aktuální zdravotní kondice. Jen v závažných případech se proto stává, že pojištění nabídnout nedokážeme.
Michal Korejs, produktový ředitel NN Životní pojišťovny

27,8 roku – to je průměrný věk, ve kterém si Češi sjednávají životní pojištění

Malé děti jsou často nemocné, náctiletí se spíše zraní, se stoupajícím věkem roste riziko závažného onemocnění a úmrtí. Životní pojištění si Češi sjednávají v průměru ve 28 letech*, zatímco pojistná událost se nám nejčastěji stane již mezi 12 a 14 lety* věku.

Foto: cap.cz

Životní pojištění si Češi sjednávají až těsně před třicítkou, rizika jim ale hrozí v každém věku

Vyplacení celé částky, denní odškodné i měsíční renta

A co když se něco opravdu přihodí? Pokud dojde k pojistné události, ve většině případů je vyplacena celá sjednaná pojistná částka, případně její předem určená část. Vyplácet se ale může i denní odškodné. Jiná je situace v případě těžké či úplné závislosti na péči. Tehdy klient dostává do konce života měsíční rentu.

Průměrný klient si u NN Životní pojišťovny sjednává smlouvy s měsíční platbou kolem 1 500 Kč. Za tuto částku může 35letý člověk dostat pojistnou ochranu milion korun při úmrtí, invaliditě 3. stupně a závažných onemocněních a k tomu i doživotní rentu 20 000 korun měsíčně z pojištění dlouhodobé péče.

TIP: Lidé, kteří se řídí principy zdravého životního stylu, se navíc u NN mohou těšit na slevy – méně zaplatí na pojistném třeba ti, kdo řádně docházejí na preventivní prohlídky, pravidelně provozují zdraví prospěšné sporty nebo darují krev.

Pozor na výluky

Ale pozor. Velkým háčkem může třeba být takzvaná preexistenční výluka. Při uplatnění této výluky se pojištění nevztahuje na nic, k čemu došlo už před jeho sjednáním. V praxi to znamená, že pokud by měl klient v minulosti například žlučníkový záchvat, nebude mít nárok na denní dávku za hospitalizaci kvůli žlučníku. Povinností klienta je sice uvést do zdravotního dotazníku pravdivé informace, může se ale stát, že se pojišťovna dostatečně nedoptá na určitý zdravotní problém, a klientovi se to pak může pořádně vymstít.

V takovém případě jde ale o pochybení pojišťovny, která se na předchozí problém nezeptala, a ne klienta. V NN Životní pojišťovně proto preexistenční výluku nepoužíváme. Nepovažujeme za správné, aby na pochybení pojišťovny doplatil klient. U nás věříme, že se na vše potřebné dokážeme doptat, nic neopomeneme a smlouvu nastavíme tak, aby byla přínosná pro klienta i přijatelná pro nás.
Michal Korejs, produktový ředitel NN Životní pojišťovny

* Analýza České asociace pojišťoven

Toto je sponzorovaný text tvořený ve spolupráci se zadavatelem. Článek nevytváří redakce Seznam Zprávy.

Doporučované