Článek
V Protonovém centru (PTC) se setkáte jen s těmi nejlepšími odborníky ve svém oboru, kteří mají k dispozici špičkové vybavení. My vám zprostředkujeme návštěvu, která pomohla už desetitisícímu pacientovi.
Protonové centrum v dubnu letošního roku oslavilo svého desetitisícího pacienta. Pro představu, v PTC od roku 2012 pomohli s léčbou takovému množství lidí, které odpovídá počtu obyvatel Domažlic nebo třeba Kyjova.
Protonová terapie je moderní typ radioterapie, která využívá protony k léčbě rakoviny. Umožňuje cíleně ozářit nádorové ložisko a minimalizovat tak ozáření zdravých tkání a orgánů v jeho okolí. Přesné zacílení protonového paprsku do nádoru výrazně snižuje vznik vedlejších nežádoucích účinků. Protonová radioterapie zároveň snižuje riziko pozdní toxicity, jejíž následky se mohou projevit i několik let po ozáření (za 10 a dokonce i za 20 let).
Pomůžeme vám zorientovat se v nelehké životní situaci, společně najdeme řešení a připravíme pro vás individuální plán léčby.
Jubilejní pacient Protonového centra přišel včas
Desetitisícím pacientem PTC byl muž s karcinomem prostaty, u kterého se onemocnění zachytilo v časném stadiu. Jeho léčba tedy byla krátká, trvala jen pět dní, a tím pádem měla i větší šanci na úspěch. Ten se také dostavil – pacient má téměř 97% šanci, že bude vyléčen.
Karcinom prostaty
Riziko rakoviny prostaty roste s věkem. Každým rokem se v České republice diagnostikuje karcinom prostaty u více než 8 000 mužů. Po padesátce by proto mělo být pro muže samozřejmostí, že si každý rok zajdou na vyšetření k urologovi. Ten, kdo má mezi svými pokrevními příbuznými někoho s karcinomem prostaty, by měl vyšetření absolvovat už od čtyřicítky. Díky testu PSA lze zachytit rakovinu prostaty už v časném stadiu, v době, kdy ji nelze prokázat žádnou jinou metodou.
Výhody protonové léčby při ozařování prostaty:
- Rychlost – při včasném záchytu onemocnění
- Přesnost – dokáže zacílit nádor s vysokou přesností
- Účinnost – dává vysokou šanci na vyléčení
- Ambulantní léčba – není potřeba hospitalizace ani pracovní neschopnost
Jediné, co musíte udělat vy, je přijít včas. V Protonovém centru jsou připraveni vám pomoci. V průběhu více než deseti let se podařilo vyléčit 96,5 % pacientů s nízkorizikovým stadiem rakoviny prostaty, z toho 98,8 % pacientů netrpí problémy s inkontinencí.
Při každém ozařování nádoru je část energie vždy dodána i mimo vlastní cílovou oblast. V radioterapii je proto vždy nutné vyvážit přínos dodání vysokých dávek, které dokážou zničit nádor, a riziko vzniku nežádoucích účinků v okolních tkáních. Hlavní výhodou protonové radioterapie je právě minimální ozáření zdravých struktur v okolí cílového objemu. Proton dokáže ozářit nádor tak, že do příslušného kritického orgánu je dodána co nejmenší možná dávka. To znamená zároveň i minimální riziko vzniku nežádoucích účinků.
Klinika na světové úrovni
Protonové centrum bylo v Praze otevřeno v roce 2012 a je jedním z TOP center tohoto typu ve světě. Poskytuje nejmodernější a nejefektivnější protonovou radioterapii pro pacienty s nádorovým onemocněním. V rámci celosvětového srovnání se PTC vyrovnává s dalšími renomovanými centry v Japonsku a USA, kde se protonová terapie stala běžnou léčebnou procedurou. Protonové centrum spolupracuje s výzkumnými institucemi a univerzitami po celém světě.
Protonová radioterapie snižuje dopad léčby rakoviny na kvalitu života pacienta a jeho životní styl.
Které pacienty v PTC léčí
Léčba v Protonovém centru je hrazena ze zdravotního pojištění, je tedy dostupná všem občanům České republiky. A lze ji doporučit těm pacientům s rakovinou, u kterých je protonová radioterapie i ve světě doporučovanou terapií. Nejčastěji tak v PTC léčí pacienty s diagnózou rakoviny prostaty, rakoviny prsu, nádory u dětí, nádory hlavy a krku, centrální nervové soustavy, nádory plic, vybrané nádory zažívacího traktu a maligní lymfomy.
Na území České republiky je PTC jediným zařízením, které poskytuje léčbu onkologických onemocnění protonovým zářením. Naopak se do pražské kliniky jezdí léčit pacienti z více jak šedesáti zemí světa.