Článek
Nejvíce času obvykle zabere sladění podlahy s lištami (schody) a je zároveň nejčastější příčinou zopakování celého procesu výběru od začátku.
Poradíme vám, na co si dát pozor a na co se při výběru soustředit.
1. Vyberte rigidní podlahu takové značky, kde jsou k dodání i originální soklové lišty a vinylové schody vyrobené přímo z vinylu (3in1 nebo 2in1). Pouze ty mají stejný design, strukturu povrchu a kvalitu jako podlaha včetně přísných emisních certifikátů. Jsou označovány jako SMART CONCEPT a sladění interiéru je vyřešeno.
2. Vyřaďte nestabilní rigidní podlahy, u kterých výrobce vyžaduje nebo doporučuje podlahu nalepit a má s tím svázanou záruku. Ušetříte tak za nalepení 280–450 Kč/m2 a náklady na budoucí demontáž a opravu podkladu 470–760 Kč/m2. Lepidlo = zbytečné emise do místnosti.
Kvalitní rigidní podlahy se instalují pouze formou plovoucí podlahy bez lepení. Pokud výrobce požaduje podlahu nalepit, tak má problémy s její stabilitou, a tudíž vy rychle vyberte jinou. U takové podlahy totiž riskujete vyskakování zámků, vznik spár na podlaze nebo střížkování, a to především na podlahovém topení.
Pro lepení jsou určeny a konstruovány vinylové podlahy tloušťky 2–3 mm. Ušetřete a neplaťte zbytečně 350–800 Kč/m2 za plovoucí konstrukci, když podlahu budete stejně lepit.
Doporučujeme vybrat rigidní podlahu 4. generace s technologií DUAL ACOUSTIC na kompozitní desce RCB (Rigid Composite Board). Například Aquafix Click nebo Conceptline Click. Mají integrovanou podložku a zároveň druhou tlumicí vrstvu (technologie Dual Acoustic). Díky této konstrukci budete mít nejtišší domácnost a zároveň ušetříte nejvíce peněz za topení. Součástí jsou také tiché vinylové schody SILENT STEP a originální soklové lišty z vinylu ve stejném designu.
3. Víte, jak poznáte zdravou podlahu? Chcete-li mít jistotu, že vaše zdraví nebude ohroženo, vyžadujte podlahy s certifikáty úrovně GOLD.
Ohříváním podlahovin může docházet k uvolňování zdraví škodlivých látek. Jediným způsobem ověření míry nezávadnosti podlah je porovnání emisních certifikátů. Rozdíly mezi nimi jsou propastné. Nejčastější certifikáty Floorscore, M1 nebo A+ netestují, zda podlaha obsahuje zdraví škodlivé ftaláty.
Nejkomplexnější a nejpřísnější jsou certifikáty Indoor Air Comfort Goldnebo Greenguard Gold. Ty jediné testují, zda podlaha obsahuje ftaláty, a jsou opakovaně přezkušované po dobu jejich platnosti.
Dejte si velký pozor na podlahy, které jsou označeny 100% bez ftalátů s malou hvězdičkou = kromě obsaženého recyklátu. Obsah recyklátu však tvoří až 55 procent hmotnosti podlahy.
4. Integrovaná podložka zvýší tepelný komfort (pocitovou teplotu) a tichost rigidní podlahy.
Integrovaná podložka je součástí podlahy již z výroby a má řadu výhod: rychlejší a snadnější montáž podlahy, méně odpadu a záruku na podlahu jako celek. Nemusíte se rozhodovat, jakou podložku vybrat a neudělat při tom chybu. Aby nepraskaly zámky podlahy, musí být podložka tuhá a odolná proti opakovanému stlačování. Podložky jsou buď hladké, nebo s nopovou strukturou. Hladké jsou obvykle kvalitnější, hustší a díky plné prostorové struktuře odolnější proti stlačení.
POZOR! POUZE PODLOŽKY BEZ NOPOVÉ STRUKTURY ZAJISTÍ MAXIMÁLNÍ ŽIVOTNOST PODLAHY