Článek
Mobilní bankovnictví tak počtem zákazníků v loňském roce poprvé překonalo klasické internetové a v případě ČSOB se stalo hlavní vstupní branou k účtům a dalším produktům.
Češi mají o inovace zájem
Je to vidět i z toho, jak rychle si klienti oblíbili a stále častěji využívají virtuální asistentku Kate, která je součástí aplikací ČSOB. Počet aktivních uživatelů vzrostl z 38 000 na začátku loňského roku na téměř 340 000 ke konci roku. Kate je k dispozici retailovým i firemním klientům.
Zásadně se v posledním roce proměnila situace a potřeby lidí při financování bydlení. Hypoteční trh se po prudkém zvyšování úroků a zpřísnění hypotečních pravidel centrální bankou stabilizoval. Skupina ČSOB si udržela pozici jedničky a udává směr hypotečního trhu novým způsobem financování energeticky úsporného bydlení. Celkově loni poskytla 2 131 zvýhodněných hypoték v objemu téměř 9 miliard korun.
Firmy chtějí být méně energeticky náročné
Také české firmy se dnes svými investicemi významně zaměřují na energeticky úsporná řešení, obnovitelné zdroje nebo posílení energetické soběstačnosti. Ukázaly to i dva dlouhodobé průzkumy, kterými ČSOB sleduje náladu mezi českými firmami a domácnostmi – Index očekávání firem a Index inovací.
Firmy nejčastěji investují do fotovoltaiky, dalších obnovitelných zdrojů a také do úsporných nemovitostí. ČSOB na podporu přechodu na nízkoemisní ekonomiku vloni půjčila podnikům víc než 13 miliard korun. Objem korporátních úvěrů pro malé a střední podniky meziročně narostl o 5 procent.
„Investice do udržitelné a úsporné energetiky, moderních technologií a inovací jsou základem transformace české ekonomiky, aby byla soběstačnější a šetrnější k přírodě. Zvyšují také její konkurenceschopnost. Jde o příležitost, která se nemusí opakovat,“ upozorňuje generální ředitel skupiny ČSOB Aleš Blažek.
Naše evropské poradenské centrum už podpořilo přes tisícovku projektů za více než sto miliard korun a má neuvěřitelnou 96procentní úspěšnost ve schvalovacím procesu dotací.
V současné době jsou totiž podnikatelům k dispozici rekordně vysoké evropské i národní dotace. Banka k nim poskytuje investiční poradenství a pomáhá firmám se žádostmi o dotace, pobídky a úvěry se státní zárukou.
„Naše evropské poradenské centrum už podpořilo přes tisícovku projektů za více než sto miliard korun a má neuvěřitelnou 96procentní úspěšnost ve schvalovacím procesu dotací. Další rozvoj směrem k inovacím a udržitelnější ekonomice ale v současné době brzdí především nedostatek kvalifikovaných lidí,“ říká Aleš Blažek.
Vzdělání je největší devizou
S problémy při náboru zaměstnanců se potýká každá druhá firma. Nejvíce chybějí kvalifikovaní uchazeči o práci, kteří se navíc chtějí nadále dlouhodobě vzdělávat. Právě celoživotní rozvoj totiž znamená lepší šance na dobré zaměstnání, profesionální uplatnění i vyšší finanční ohodnocení.
ČSOB proto například ve spolupráci s neziskovou organizací Czechitas zorganizovala IT kurzy, kterými prošlo více než 200 lidí, spoluzaložila pražskou pobočku mezinárodní školy IT a programování 42 Prague nebo pořádá workshopy a přednášky s neziskovkou She Loves Data a ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou v Praze nabízí zaměstnancům absolvování Datové akademie.
„České ekonomice chybí kvalifikovaní uchazeči o pracovní místa a ČSOB řeší stejný problém. To je další z důvodů, proč se podpoře vzdělávání věnujeme dlouhodobě a naše aktivity budeme dále rozšiřovat. Cesty pro další osobní rozvoj nabízíme i našim zaměstnancům, protože i v bankovnictví dochází k neustálé změně struktury pozic,“ ujistil Aleš Blažek.
Kudy ke vzdělání pro 21. století?
- Czechitas
Nezisková organizace, jejímž cílem je vzdělávat, inspirovat a uplatňovat nové talenty v oblasti IT
- 42 Prague
Vzdělávací organizace, která připravuje další generaci technických talentů ve střední Evropě
- She Loves Data
Organizace, která inspiruje ženy, aby se aktivně podílely na rozvoji světa, který je stále více založen na datech
- Datová akademie
Spolupráce ČSOB a Vysoké školy ekonomické v Praze, která se zaměřuje na datovou gramotnost
Hledání jednorožců a podpora podnikání
Malé a střední podnikání je základem české ekonomiky. V rámci skupiny ČSOB proto již pátým rokem funguje startupový akcelerátor Start it @ČSOB. Na rozdíl od jiných podnikatelských inkubátorů je účast v programu Start it @ČSOB zdarma a jeho cílem je pomoci začínajícím podnikatelům získat potřebné znalosti a dovednosti, dostat se na trh, urychlit jejich byznys a obstát ve velké konkurenci.
Vedle toho ČSOB vloni zahájila spolupráci s univerzitami, která je zaměřená na podporu studentského podnikání. Cílem projektu Start it @UNI je pomocí intenzivních workshopů naučit studenty ověřovat poptávku po produktech začínajících startupů ještě před vstupem na trh. Takzvané Validation Campy se konají v univerzitních městech od loňského podzimu.
Nejbližší Validation Camp pro studenty se zájmem o podnikání a startupy se koná 24. až 26. února 2023 v Brně, v prostorách Podnikatelské fakulty Vysokého učení technického.
Pokud vás láká rozjet vlastní projekt nebo se k nějakému přidat, přihlaste se zde.
Vzdělávání v digitální době
Finanční a digitální gramotnost jsou dvě hlavní vzdělávací oblasti, na které se ČSOB zaměřuje. Vzdělávací program od ČSOB absolvovalo už více než 50 000 žáků z 594 škol. Dohromady je školilo 550 ambasadorů finanční gramotnosti, kteří celkem odučili 2 900 hodin. Svět peněz dětem srozumitelně vysvětluje také aplikace Filip, kterou si už stáhlo více než 10 000 uživatelů.
V současné době přibývá i stále potřebnější osvěta v oblasti kybernetické bezpečnosti, na které ČSOB intenzivně spolupracuje s Policií České republiky. O užší spolupráci v této oblasti loni zástupci obou subjektů podepsali nové memorandum. Společně upozornili i na útoky Volačů a Klikačů a představily základní pravidla pro bezpečné chování v online prostoru.
Finanční gramotnost je jedna z hlavních vzdělávacích oblastí, na které se ČSOB zaměřuje. Kampaň s postavou Volače a Klikače Českem opravdu rezonuje.