Článek
Dávno pryč jsou doby, kdy pivo bylo jen ležák a cokoli jiného bylo špatně. A ještě že tak! S rozvojem minipivovarů i do pivního světa proniká inovace a rozmanitost, díky kterým je pivovarnictví stále přitažlivé i pro mladé lidi.
Jak že to s tím pivem tedy je?
Piva lze jednoduše rozdělit podle druhů kvašení. V Česku se nejčastěji setkáváme se spodně kvašenými pivy, mezi které se řadí i klasický český ležák. S rostoucí oblibou minipivovarů si stále častěji můžeme vychutnat i svrchně kvašená piva. Jsou obvykle chuťově výraznější a rozmanitější. Mají také většinou menší říz a nižší schopnost vytvářet bohatou pěnu. Jako klasické zástupce můžeme vyjmenovat třeba ALE, Stout nebo pšeničné pivo.
Existují ale i spontánně kvašená piva. Někteří tato piva nazývají šampaňským mezi pivy. Chuť těchto piv bývá většinou kyselá a ovocná. Pro pivaře zvyklého na klasické ležáky tak může být chuť Lambicu, Geuze nebo Krieku velmi neobvyklá. To ale neznamená, že to není pivo nebo že to není dobré. A o tom je právě pivní rozmanitost.
Svrchně kvašená piva hezky zblízka
- ALE
Obzvláště v Anglii a Belgii jsou velmi oblíbená svrchně kvašená piva. Obecně se označují jako ALE. Tato piva jsou často silně chmelená a s výraznou hořkostí i vůní, kterou udává použitá odrůda chmele. Základní skupiny piv typu ALE souvisí s místem jejich tradičního rozšíření. Například APA neboli American Pale Ale, EPA – English Pale Ale, Belgian Ale. U Indian Pale Ale (IPA) to však zcela neplatí. Chuť je dána použitými surovinami a místními zvyklostmi.
- STOUT
Dalším druhem svrchně kvašených piv je Stout. Tmavé, výrazné pivo, jehož aroma někdy připomíná kávu. Nejvíce fanoušků má ve Velké Británii a v Irsku.
- PŠENIČNÉ PIVO
V neposlední řadě nesmíme zapomenout na pšeničné pivo (Weizen nebo Weisse). Oproti anglosaským a belgickým pivům typu ALE je to svěží pivo, jasně žluté barvy a obsahuje minimálně 50 procent pšeničného sladu, odtud si získalo svůj název. Aroma připomíná citrusy, banány a někdy i hřebíček či vanilku. Je ideálním pivem na léto, protože je velmi osvěžující. Někdy jsou tato piva označována jako německý ALE a do jejich rodiny patří i kyselý Berliner Weisse a lehce osolený Gose, jehož domov je v Lipsku.
Budějovický Budvar pečuje o tradici pivovarnictví s láskou sobě vlastní
Budějovický Budvar spolupracuje s minipivovary již mnoho let. Létající sládek Aleš Dvořák je toho nedílnou součástí už od samého začátku. O své práci říká, že je nejlepší na světě: „Cestuji, tedy přeneseně létám po minipivovarech a ochutnávám různá piva. Zajímám se o postupy vaření a objevuji novinky, které se kolem piva dějí. Se sládky z minipivovarů pak samozřejmě občas i společně vaříme. Jsem takový propagátor piva a pivovarů. Buduji dobré vztahy.“
Aleš Dvořák má tak nejen českou, ale i zahraniční scénu zmapovanou jako nikdo jiný. Navíc je sám domovařičem, letitým pivovarníkem, degustátorem na světových pivních soutěžích a obecně nadšencem do piva všech stylů. I tak ale stále mluví o pivu s láskou a neuvěřitelnou pokorou.
Jako Budějovický Budvar jsme národní pivovar a je naším posláním pečovat o tradici českého pivovarnictví. A také ho posouvat kupředu, objevovat nové cesty. A jsou to právě minipivovary, kdo udává trendy. A my bychom chtěli být u toho.
Alešova unikátní pivomapa
Když vznikla v Budvaru myšlenka rozšířit spolupráci zase o něco dál a dát spotřebitelům dobré tipy na super české pivovary, Aleš Dvořák byl jasná volba. A tak vznikla mapa minipivovarů. Těch, které Aleš osobně navštívil a které může s čistým svědomím doporučit. Zastavte se i vy na svých cestách v některém z doporučovaných českých minipivovarů a objevte rozmanitost dnešního pivovarského světa.
Pivo totiž už dávno není jenom ležák!
Udělejte si malý kvíz a ověřte si své pivní znalosti: