Článek
Severní magnetický pól mění polohu rychleji než doposud. Rychlost jeho pohybu se za posledních 19 let zvýšila z devíti na 34 kilometrů za rok. Jeho pohyb je způsoben změnou magnetického pole v důsledku pohybu roztavených kovů ve vnějším jádru Země a nyní míří z Kanady na Sibiř.
Vědci kvůli rychlé změně polohy pólu aktualizovali stav zemského magnetického pole o rok dříve, aby umožnili přesnou navigaci pomocí kompasu. Zařízení, která navigují skrze technologii GPS, změny v magnetickém poli nikterak neovlivňují.
Hlavní autor nového modelu magnetického pole Arnaud Chulliat z Coloradské univerzity řekl britskému serveru The Independent, že kompas využívá ještě stále řada smartphonů či jiné druhy spotřební elektroniky. Kompas ale slouží i pro navigaci v letadlech a na lodích, i když dnes jde většinou už jen o zálohu pro případ poruchy GPS.
Magnetický sever zároveň k orientaci využívají například i vojenské složky, spoléhá na něj i NASA nebo Lesní služba USA, napsal The Independent. Podle pozice, v jaké jsou k severnímu magnetickému pólu, dostávají svá jména i ranveje na letištích. Například letiště Fairbanks na Aljašce v roce 2009 změnilo kvůli pohybu pólu název ranveje z 1L-19R na 2L-20R.
Od roku 1831, kdy byl severní magnetický pól poprvé zaměřen, se posunul o 2 300 kilometrů směrem z kanadské Arktidy k ruské Sibiři. Pohyb magnetického pole je způsoben změnami v elektrickém poli, které vytváří oceán roztaveného železa a niklu v zemském vnějším jádru. Tekutý kov se podle vědců někdy pohybuje nepředvídatelně.
„Mění se to podobně jako počasí,“ řekl geofyzik Daniel Lathrop z Marylandské univerzity, který se na práci na novém magnetickém modelu podílel. „Můžeme tomu říkat magnetické počasí,“ dodal Lathrop.