Článek
Po dlouhém klidu, minimálním nárůstu případů a nulovém počtu obětí Čína opět hlásí dvouciferná čísla. Desítka nových pacientů ve Wu-chanu, desítka v Šu-lanu. Téměř nepozorovaný vznik nového koronavirového ohniska v Číně poblíž ruských a severokorejských hranic spolu s wuchanskými případy opět otevírá otázku, nakolik Čína první vlnu pandemie zvládla ukočírovat.
Northeast China's Jilin Province on Sunday reported 3 new confirmed COVID-19 cases, all of whom were close contacts of earlier confirmed cases https://t.co/n4JZInQlFZ pic.twitter.com/1hoJzXQLVP
— China Xinhua News (@XHNews) May 11, 2020
V pátek přitom centrální vláda Číny dala zelenou znovuotevření kin, zábavních podniků i sportovišť v celé zemi. Den předtím označila riziko nákazy v zemi za nízké. Svobodné nadechnutí ale obyvatelům severovýchodního města Šu-lan záhy zhořklo. Po dvou dnech „normálního života“ jsou opět zavření.
Šu-lan je město v severovýchodní provincii Ťi-lin a další z náznaků vypuknutí nového ohniska právě na severu Číny. O „druhé vlně“ nebo „pokračování té první“ se spekuluje více než tři týdny, zejména od doby, kdy Čína nařídila uzavřít desetimilionový Charbin. Po několika dnech, kdy země nehlásila nová úmrtí a počet nových případů v zemi, kde žije 1,4 miliardy obyvatel, se držel na minimu, nyní Ťi-lin vyhlásil „válečný režim“.
Více o situaci v Charbinu:
„Válečný režim“ ve městě vyhlásilo jeho vedení poté, co zaevidovalo 11 dalších případů nákazy. Podle čínského státního média Global Times tak město rozhodlo i vzhledem k rostoucímu znepokojení obyvatel.
Provincie Ťi-lin také povýšila na nejvyšší úroveň rizika nákazy, řekl na nedělním protiepidemickém výboru Pa-jin Čchao-lu, tajemník provinčního výboru Ťi-lin Komunistické strany Číny. Šu-lan se tak stal jediným městem v Číně, které nejvyšší úroveň rizika vyhlásilo. Tajemník označil situaci za „srdcervoucí“ a jako zodpovědné za šíření nemoci označil ty, „kteří nepřijali vhodná opatření“.
Nešťastní podnikatelé i studenti
Hlídány jsou vjezdy do města, otevřený je pro místní pouze jediný. Každý den může chodit nakupovat jeden člen rodiny. Do konce května jsou pozastavená vlaková spojení i provoz hromadné dopravy. Město o populaci 630 000 lidí nesmí opouštět taxíky.
Jeden z místních provozovatelů humří restaurace pro Global Times řekl, že po prvních pandemických opatřeních sotva otevřel a už musí zavřít znovu. „Všechny restaurace ve městě musí zavřít. Ulice města jsou o poznání klidnější,“ řekl. Provoz dočasně ukončily i bary, sportoviště a kina. Opatření zavádí i okolní města, každý přijíždějící ze Šu-lanu musí na 14 dnů do řízené karantény a na týden do domácí.
Podobnou marnost cítí i studenti. Sotva se vrátili do škol, mají se zase učit z domova. „Další šíření nákazy způsobuje mezi studenty stres, chystali jsme přijímací řízení na vysoké školy,“ řekla pro server studentka posledního ročníku místní školy.
Záhadné šíření
Čínské Centrum pro prevenci a kontrolu nemocí do oblasti vyslalo pět odborníků, kteří mají městu pomoct s dalšími protiepidemickými kroky. Podle místních médií je šíření nákazy v této oblasti záhadou. Není totiž jisté, odkud nákaza pochází.
Média citující zdravotnické úřady mluví o 45leté ženě, která pracovala jako pradlena v úřadu veřejné bezpečnosti. Dále měla nakazit svého manžela, tři sestry a další členy rodiny. Kde se ale nakazila ona, jisté není. Žena v minulosti neopustila Ťi-lin a nikam necestovala. Místní úřady se tak obávají, že si virus našel nový způsob šíření.
Five experts from China CDC have been dispatched to Shulan, NE China’s Jilin, to investigate the rising number of #COVID19 cases in the city after 13 local cases have been reported. pic.twitter.com/LrRJ8eOVXQ
— People's Daily, China (@PDChina) May 11, 2020
Provincie se tak zaměřuje na hraniční přechody s Ruskem. Podle zprávy na wechatovém účtu zdravotnických orgánů Šu-lanu za poslední dubnové týdny přešlo přes přechod Suej-fen-che a Man-čou-li 308 lidí. Všichni jsou v povinné izolaci.
Panika ve Wu-chanu
Poprvé od 3. dubna se nákaza znovu objevila také ve Wu-chanu. Dvanáct nových případů vyvolalo na sociálních sítích vyplašené reakce. „Už jsme ve Wu-chanu neměli téměř žádné přenosy asymptomatickými pacienty, a je to tu zas. Vláda by měla na problémy zareagovat včas.“ „Začínal jsem se cítit v pohodě, teď ale začínám panikařit. No tak, Wu-chane,“ píší uživatelé na čínské sociální síti Weibo.
Původně platila ve Wu-chanu drakonická omezení cestování a pohybu všeobecně. A zdálo se, že jsou proti šíření viru účinná. Nyní je však život v hlavním městě provincie Chu-pej v rámci možností v normálu.