Článek
Žebříček sestavil hodnocení 150 nejnavštěvovanějších zemí světa na základě osmi faktorů – možnost stejnopohlavního manželství, ochrana na pracovišti, ochrana před diskriminací, kriminalizace násilí, povolená adopce stejnopohlavním párem, podmínky k životu v zemi, legalita stejnopohlavních vztahů a propaganda a morální práva.
Do dvaceti nejbezpečnějších zemí pro příslušníky LGBT komunity se dále dostalo například Portugalsko, Belgie, Austrálie, Jihoafrická republika nebo Německo. Česká republika se umístila na 37. místě – podle žebříčku tu chybí kriminalizace násilí na příslušnících LGBT komunity a rovněž možnost adopce dětí stejnopohlavním párem. České právo zatím neumožňuje uzavírat stejnopohlavní manželství, možné je ale registrované partnerství.
O umožnění manželského sňatku se v Česku v poslední době hojně debatuje. Lidé v tomto svazku mohou ze zákona například dědit nebo získat informace o zdravotním stavu svého partnera. Oproti právoplatným manželům jsou ale ve většině výsad, jako například nabytí majetku, stále značně limitováni.
Za homosexualitu trest smrti
Spojené státy skončily až dvacáté čtvrté, a to především z toho důvodu, že se práva lidí z této komunity v jednotlivých státech liší. Například v Texasu, Oklahomě, Utahu nebo v Arizoně platí podle deníku The Guardian takzvané „neříkej slovo gay” zákony. Ty americkým učitelům zabraňují mluvit během vyučovacích hodin o komunitě LGBT, její historii a problémech a mladým příslušníkům této skupiny neposkytují bezpečný prostor pro diskuzi.
Na druhém konci žebříčku se umístily země jako Tanzanie, Súdán, Malajsie, Pákistán nebo Uganda. V těchto státech lidem za homosexualitu, pohlavní styk nebo uzavření svazku hrozí rány bičem, několik roků ve vězení či dokonce doživotí nebo trest smrti. Tomuto riziku se vystavují páry v Nigérii, Kataru, Jemenu, Saúdské Arábii a Íránu.
Celkově jsou za nelegální považovaná partnerství příslušníků stejného pohlaví v 38 zemích ze zkoumaných 150. Zakázané jsou ve většině států z konce žebříčku i LGBT organizace nebo zmínky o komunitě v médiích a písních.
Překvapivě nízko se umístily i turisticky oblíbené destinace, jako jsou například Maledivy, Srí Lanka nebo Egypt. I tam čekají příslušníky LGBT komunity vězeňské tresty nebo pokuty.
Autoři průzkumu Asher a Lyric Fergussonovi varují také před návštěvou několika zemí, kde homosexualita sice není zákonem zakázaná, místní se ale k příslušníkům LGBT komunity nechovají vůbec vlídně. Jmenovitě jde například o Čínu, kde zveřejnění informací o komunitě brání cenzura, nebo o Rusko, kde přišla o život nebo zmizela řada aktivistů. Za morální hrozbu považují stejnopohlavní manželství v Indonésii, kde lidé za svou orientaci čelí veřejnému ponižování a zatýkání.
Pár ale zároveň uvádí, že v zemích zakazujících partnerství stejného pohlaví stále existují města a turistické oblasti, které jsou vůči komunitě LGBT přátelské.
Dvojice země seřazovala podle počtu turistů, kteří dané státy navštívili. Pár pravidelně píše o bezpečném cestování pro komunitu příspěvky na blog. Při hodnocení zemí vycházel z informací neziskových organizací, spolků hájících práva a zájmy LGBT komunity a obchodních společností.
Cestovatelská webová stránka Gay Cities prohlásila za nejnebezpečnější zemi pro LGBT komunitu Brazílii – do faktorů totiž narozdíl od prvního žebříčku zahrnula ještě násilí vůči LGBT příslušníkům. V zemi kvůli tomu podle deníku The Guardian v roce 2018 přišlo o život 445 z nich.