Článek
Skupina restaurací Jamieho Olivera přešla pod nucenou správu. Informovala o tom britská média, podle nichž krach podniků ohrožuje až 1 300 pracovních míst.
Většina z 25 dotčených restaurací patří do Oliverovy skupiny italských podniků, kterou Brit provozuje od roku 2008.
„Jsem hluboce zarmoucen tímto výsledkem a rád bych poděkoval všem zaměstnancům a našim dodavatelům, kteří do tohoto byznysu dávali po více než desetiletí celé své srdce,“ uvedl Oliver v prohlášení.
Další gastronomické podniky kuchaře ale zatím zůstávají v provozu. Týká se to například dvou jiných italských podniků, restaurace na letišti Gatwick nebo mezinárodních poboček Jamie’s Pizzeria a Jamie’s Deli.
Jeho společnost Jamie Oliver Group jako nuceného správce vybrala auditorskou a poradenskou firmu KPMG. Vedle 23 italských podniků v Británii převzala tato společnost i vedení restaurací Barbecoa a Fifteen.
„Obě italské restaurace Jamieho a Jamie Oliver‘s Diner na letišti Gatwick budou krátkodobě pokračovat v obchodu, zatímco správci prozkoumají možnosti těchto míst,“ uvedla společnost podle webu CNN.
Podnikání Olivera se však už v průběhu let potýkalo s problémy, kvůli nimž musel předloni zavřít například svůj obchod Jamie, řetězec kuchařských škol Recipease či skupinu restaurací Union Jacks.
Kuchař také zavřel šest ze svých tehdejších 42 italských restaurantů již předloni, kdy byly podle médií důvodem horší obchodní podmínky a klesající kurz libry související s brexitem. Krach italských podniků podle televize Sky News zasáhne zejména banku HSBC, která je hlavním věřitelem Oliverovy společnosti.
Třiačtyřicetiletý propagátor zdravého stravování Oliver si zajistil celosvětovou proslulost televizními pořady o vaření, které se vysílaly v desítkách zemí a knižními kuchařkami se svými recepty. V roce 2005 mu královna Alžběta II. udělila Řád britského impéria.