Článek
Šéf americké farmaceutické společnosti Pfizer Albert Bourla v pondělí prodal akcie firmy v hodnotě 5,56 milionu dolarů (125 milionů Kč). Prodej se uskutečnil ve stejný den, kdy firma zveřejnila příznivé údaje o experimentální vakcíně proti covidu-19 a kdy cena jejích akcií vzrostla až o 15 procent. Informovaly o tom agentura Reuters a server CNBC.
Společnost Pfizer a německá firma BioNTech v pondělí oznámily, že jimi vyvíjená vakcína proti covidu-19 je účinná z více než 90 procent. Jako první to doložily daty z rozsáhlé klinické studie.
Bourla v pondělí prodal 132 508 akcií Pfizeru, a to v průměru za 41,94 dolaru za kus. Podle CNBC nadále vlastní 81 812 akcií Pfizeru. Transakce byla součástí plánu, který Bourla schválil v srpnu a který prodej podmiňoval dosažením určité minimální ceny akcií, napsala agentura Reuters.
„Prodej těchto akcií je součástí osobního finančního plánování doktora Bourly a předem stanoveného plánu, který v rámci pravidel Komise pro cenné papíry a burzy umožňuje velkým akcionářům veřejně obchodovaných firem prodat předem stanovený počet akcií v předem stanoveném čase,“ uvedla společnost Pfizer, jejíž akcie si v průběhu pondělního obchodování připisovaly až 15 procent na 41,99 dolaru za kus.
Investory sice oznámení o účinnosti vakcíny nadchlo, protože si od ní slibují rychlý konec pandemických opatření. Jenže například šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová o rychlosti nasazení vakcíny pochybuje. Uvedla rovněž, že ECB se při přípravě nového balíku opatření na podporu ekonomiky zaměří na nákupy dluhopisů a levné úvěry pro banky.
„Ačkoli nejnovější zprávy ohledně vakcíny vypadají povzbudivě, stále můžeme čelit opakujícím se cyklům zrychlování šíření viru a zpřísňování restriktivních opatření, dokud nedosáhneme všeobecné imunity,“ uvedla Lagardeová. „Hospodářské oživení tak nemusí být lineární, ale spíše nestabilní, přerušované a závislé na tempu distribuce vakcíny,“ dodala.