Článek
Ve vysoké americké politice platí, že šedesát dní před volbami se potenciálně citlivé kauzy otevírají až po konzultaci vedení FBI spolu s ministerstvem spravedlnosti. Nebo se neotevírají vůbec, aby federální úředníci nemohli díky svému postavení volby ovlivňovat. Na to dokonce existuje tzv. „Hatch act", federální zákon z roku 1939.
James Comey, šéf FBI, toto pravidlo, a možná i zákon, porušil. Povolení k veřejnému znovuotevření e-mailové kauzy nedostal. To, čím opakovaně Donald Trump útočí na svou demokratickou protikandidátku, ale může nakonec Clintonové zlomit vaz.
Poslední průzkumy
Americký miliardář Donald Trump týden před prezidentskými volbami dotahuje v průzkumech veřejného mínění ztrátu na demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou. Podle posledního průzkumu deníku Washington Post a televize ABC, který se uskutečnil minulý týden, ztrácí republikánský uchazeč o Bílý dům na exministryni zahraničí Clintonovou jen jeden procentní bod, což je v rámci statistické odchylky. Také podle průzkumu agentury RCP je rozdíl mezi nimi velmi těsný, jen asi tři procentní body.
Už nejsem republikán
James Comey se v minulosti nikterak netajil svými sympatiemi k republikánům. Podle serveru Politico.eu byl republikánem po celý svůj život. Až do července letošního roku, kdy americkému Kongresu řekl, že již členem strany není. Už ale neupřesnil, jaký vztah k republikánům nadále má.
Comey v minulosti sponzoroval republikánské kandidáty na prezidenta – Johna McCaina v roce 2008 a Mitta Romneyho v roce 2012. Nicméně svou nezávislost dokázal, když byl ochotný jako prokurátor jít právě proti republikánům.
V době, kdy byl George W. Bush v úřadu prezidenta, Comey zastával pozici zástupce generálního prokurátora. Popsal, jak Bushovi spolupracovníci naléhali na prokurátora, aby podepsal sporný program odposlechů. Vymezil se tak proti úřadu republikánského prezidenta, čímž si - sám jako republikán - získal takovou reputaci, že si ho současný prezident Barack Obama vybral v roce 2013 právě do vedení FBI.
Vyšetřování Clintonové pod vedením FBI
Comey je přesvědčen, že zákaz otevírání kauz, které mohou zásadně ovlivnit výsledek voleb, se na něho nevztahuje. Další e-maily Clintonové prý FBI objevila náhodně při vyšetřování zcela jiné kauzy. Ředitel FBI zatím neřekl, proč s otevřením vyšetřování nepočkal dva týdny, kdy bude po volbách. Je však možné, že kdyby Kongres o nových e-mailech neinformoval včas, mohl by sám čelit obvinění. Nyní zůstává otázkou, zda se do voleb, které vrcholí již 8. listopadu, podaří všechny materiály prošetřit a kauzu uzavřít.
„Američané si zaslouží dostat co nejdříve kompletní fakta. Ředitel Comey řekl, že neví, zda jsou nové e-maily nějak významné či nikoliv. Jsem přesvědčena, že ať už jsou jakékoliv, nezmění červencový výsledek vyšetřování,“ vzpomněla Hillary Clintonová dřívější závěry FBI a zároveň připomněla, že by úřad měl celou záležitost bezodkladně vysvětlit.
James Comey se s Clintonovou při vyšetřování potkal již v minulosti. Ve své agendě se věnoval podezření manželů Clintonových ze zpronevěry realitních fondů v Arkansasu a později i milosti, kterou Bill Clinton v prezidentském úřadu udělil manželovi ženy, jež sponzorovala Demokratickou stranu.