Článek
Předsednictvo AfD v půli května těsnou většinou hlasů vyloučilo Kalbitze ze strany, neboť podle něj zamlčel své někdejší členství v nyní již rozpuštěném neonacistickém spolku Vlastenecká německá mládež (HDJ). Ten figuruje na seznamu organizací, jejichž členové mají zakázáno do momentálně nejsilnější opoziční strany v Německu vstupovat.
Kalbitz tvrdí, že členem HDJ nikdy nebyl, a své vyloučení soudně napadl. Soud v Berlíně v červnu konstatoval, že zrušení členství je neplatné, protože podle zákona o politických stranách musí o vyloučení členů rozhodovat výhradně rozhodčí orgán uvnitř strany. V AfD jím je Spolkový rozhodčí soud.
Německý Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), tedy civilní kontrarozvědka, začal minulý měsíc braniborskou AfD sledovat jako celek. Služba má podle zemského šéfa Jörga Müllera dostatek indicií o tom, že ze zdejší AfD vychází aktivity směřující proti svobodnému a demokratickému uspořádání.
Ve straně dlouhodobě panují spory mezi vedením a krajně pravicovými silami. Sedmačtyřicetiletý Kalbitz patřil v AfD k nejvýraznějším představitelům národoveckého Křídla (Der Flügel) okolo stranického šéfa v Durynsku Björna Höckeho. Pravicově extremistické uskupení v březnu rozhodlo o svém rozpuštění, čímž reagovalo na oznámení kontrarozvědky, že bude Křídlo sledovat.
Kalbitz v reakci na rozhodnutí rozhodčího orgánu uvedl, že bude verdikt respektovat. Hodlá se však proti němu dále bránit právní cestou, protože jej považuje za nezákonný.