Článek
Když Babišova vláda v noci ze středy na čtvrtek získala důvěru a pod okny Poslanecké sněmovny zrovna hlasitě demonstrovali její odpůrci, klíčová figura kabinetu už přemýšlela, jak splnit svůj úkol.
Alena Schillerová, ministryně financí, má vyřešit rébus: pravicově snížit daně, levicově zvýšit výdaje - a ještě k tomu najít rekordních 80 miliard korun na investice.
A kromě toho si ještě představuje, že plánovaný schodek státního rozpočtu na příští rok bude nakonec nižší než plánovaných 50 miliard korun. Jak toho všeho chce dosáhnout? A je to vůbec reálné?
Státní kase v Babišově éře pomáhá nejen zlepšený výběr daní, ale hlavně hospodářský růst. Firmy, zaměstnanci a kupující odvádějí na daních rekordní sumy.
Přesto Alena Schillerová v rozhovoru pro Seznam prozradila, že neustále u sebe nosí deset let stará ekonomická čísla jako varování, že počasí se může zničehonic rychle zkazit.
„Já tu trajektorii makroekonomického vývoje, kde vidíme ten obrovský sešup v letech 2008 až 2012, to já mám neustále u sebe ve svých podkladech,” připomíná Schillerová celosvětovou ekonomickou krizi.
Ministerstvo financí odhaduje v příštím roce zpomalení ekonomického růstu z letošních 3,3 procenta na pořád slušných 2,6. To vše za situace, že nebude eskalovat obchodní válka mezi USA a Evropou, která by české hospodářství extrémně zavislé na exportu mohla tvrdě postihnout.
„Já spíše mluvím o měkkém přistání a nemyslím, že by nás nějaká krize mohla tvrdě zasáhnout. Přesto jsem pochopitelně velmi zdrženlivá a opatrná v těch diskuzích o navyšování platů. Musíme být uvážliví, co si můžeme dovolit,” říká ministryně financí.
Vláda v příštím roce nejvíc přidá učitelům, jejichž základní platy mají od příštího roku znovu růst přibližně o 15 procent. Důvodem je kritická situace, kdy v mnoha školách v různých krajích už nemá skoro kdo učit.