Článek
Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO) z televizní obrazovky sdělila, že už v parlamentu nepoužije citaci o „opoziční a senátorské špíně“ jako ve čtvrteční debatě na ústavní žalobou na prezidenta.
Tehdy řekla, že od lidí dostala různou formou vzkazy proti žalobě. „A dokonce si dovolím – nepoužívám tvrdé výrazy – jeden z nich citovat: ‚Je to opoziční a senátorská špína‘,“ uvedla.
Za výrok sklidila kritiku od opozičních politiků. Podle Czernina „těmito výrazy častovali nacisté občany židovského původu a komunisté své politické protivníky“. „Je to rétorika totalitní,“ uvedl Czernin.
Žaloba na prezidenta je "opoziční a senátorská špína"?
— Tomáš Czernin (@TomasCzernin) September 27, 2019
Otevřeným dopisem vyzývám ministryni Schillerovou aby odstoupila. pic.twitter.com/lAp4uIkUgS
V nedělním pořadu televize Prima, kde diskutovala s Miroslavem Kalouskem především o rozpočtu a o daních, však vicepremiérka zároveň uvedla, že kvůli výroku neodstoupí.
Připustila, že výrok byl „hodně silný“, byl ale podle ní reakcí na hodně emotivní debatu k senátnímu návrhu ústavní žaloby.
„Je pro mě poučení, že takovou citaci už nepoužiji na půdě parlamentu,“ řekla ministryně.
Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, který s ní ve studiu diskutoval, inkriminovaný výrok označil za útok na demokratickou ústavní instituci.
„Tohle si prostě nesmí člen vlády v Parlamentu dovolit,“ dodal.
„Zprávy od mravně narušených jedinců“ chodí podle něho každému politikovi. „Ale nebývá zvykem, aby se s takovou citací ztotožnil a citoval ji.”
“Senátní a opoziční špína” prohlásila dnes paní ministryně @alenaschillerov ve sněmovně. Pokud Vás zajímá problematika daní a státního rozpočtu, pusťte si v neděli v 11,00 TV Prima. Paní ministryně o tom bude diskutovat s “opoziční špínou”@kalousekm. Přijdu umytý a oholený.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) September 26, 2019
Alena Schillerová a Miroslav Kalousek se v neděli v televizi také neshodli na tom, k čemu debata ve sněmovně měla sloužit.
Schillerová uvedla, že byla ztotožněna s tím, že žaloba a její projednávání byly nedůstojné Sněmovny, Senátu a prezidenta. Argumentovala tím, že hrubé porušení Ústavy není v Ústavě definováno a že „Sněmovna není pošťák“.
Podle Kalouska úkolem Sněmovny bylo dovolit nebo nedovolit, jestli žalobu posoudí Ústavní soud, nikoliv odsoudit nebo neodsoudit prezidenta.