Článek
S bývalým německým kancléřem Helmutem Kohlem se v sobotu rozloučili jeho blízcí, světoví politici i lidé z jeho rodného města Ludwigshafenu. Kancléř sjednotitel zemřel před dvěma týdny ve věku 87 let.
Konzervativec a předseda Křesťanskodemokratické unie Kohl se po pádu Berlínské zdi zasloužil o spojení východního a západního Německa.
Svými činy si získal respekt jak doma, tak i v zahraničí. Smutečního obřadu v Evropském parlamentu se dopoledne účastnily desítky světových státníků.
Celý zázanam rozloučení z Evropského parlamentu můžete shlédnout zde:
Ze Štrasburku putovaly Kohlovy ostatky do německého Ludwigshafenu, kde se narodil i zemřel. Zde mu vzdalo poslední hold okolo tisíce lidí. Rakev se zesnulým kancléřem pak lodí zamířila do města Speyer.
Pětikilometrová plavba po řece, dělící Francii a Německo, měla spíše symbolický význam. Kohl je totiž považován za jednoho z politiků, kteří se po druhé světové válce zasloužili o sblížení obou zemí.
Ve Speyeru byla sloužena zádušní mše pro 1 500 pozvaných hostů a proběhl vojenský ceremoniál. Do tamního císařského dómu zval Kohl řadu zahraničních státníků.
Po mši už následovalo uložení ostatků na místní hřbitov, které proběhlo pouze v rodinném kruhu.