Článek
ČTK o tom informoval kurátor sbírky techniky Martin Krsek.
Vůz byl vyroben v roce 1987 v tehdejší Německé demokratické republice. Na obálce technického průkazu je znak Československé socialistické republiky. Ze zápisů je zřejmé, že prvním majitelem auta byla ústecká zoo. Když se tu v roce 1989 natáčel film Marie Poledňákové, dostala vedle místních orangutanů, slonů a dalších exotických zvířat svou roli i multikára. „Měli jsme dvě a vlastně tam hrála ta druhá, kterou ještě udržujeme v provozu. Ale potom, co u prvního stroje odešel motor, jsme spoustu dílů prohodili. Takže třeba celá kabina je zrovna skutečně z filmu,“ uvedl mistr dopravy Zoo Ústí nad Labem Jaroslav Havlíček.
Auto neslo ve snímku bílo černý zebří nátěr a objevilo se mimo jiné v akčním záběru záchrany hlavního dětského hrdiny, který se topil v jezírku s hrochy. „Je to možná netradiční sbírkový předmět, ale určitě pro budoucí generace zajímavá regionální památka na zoologickou zahradu, která v dějinách tohoto města plní roli jedné z největších atrakcí už od roku 1908,“ uvedl Krsek.
Muzeum města má ve sbírkách i další artefakty spojené s historií zoo, a to od nejstarších památek na éru první středoevropské ptačí rezervace ústeckého obchodníka a průkopníka ekologie Heinricha Lumpeho po pozůstatky ikonických zvířat. V přírodovědných sbírkách je například kostra nedávno uhynulé slonice Kaly, roh nosorožčí samice Zamby nebo kosterní preparát a vycpanina orangutana Ňuňáka, což byl zvířecí hrdina filmu Dva lidi v zoo.