Článek
Nejen fanoušci basketbalu si bezpochyby ještě dobře vybaví loňské září, kdy na světovém šampionátu v Číně nečekaně zazářily české barvy. Tým kolem Tomáše Satoranského se probojoval až do čtvrtfinále a v konečném pořadí turnaje obsadil šestou příčku.
A to je úspěch, který by jej nyní ve svém důsledku a v dané situaci mohl hypoteticky posunout přímo pod pět olympijských kruhů. Tedy pokud se olympijské hry v Tokiu vůbec uskuteční, pochopitelně.
Turnaj už zná osm svých účastníků, zbývá najít čtyři další. Určit je měly výsledky červnových kvalifikačních turnajů, které jsou však kvůli koronavirové nákaze v ohrožení. Pokud by byly zrušeny, musel by se hledat jiný způsob, jak zbývající kvarteto účastníků doplnit.
#FIBAWC #MondialiTipo
— LaManiaDelCesto (@lamaniadelcesto) August 29, 2019
Delle 32 squadre che parteciperanno alla rassegna iridata di Cina 2019, sono 2️⃣ le Nazionali debuttanti ad un Mondiale: la Repubblica Ceca 🇨🇿 di Tomas Satoransky e il Montenegro 🇲🇪 di Nikola Vucevic.
[📸 & 📊: @OptaLarry]#China2019 pic.twitter.com/furMhz6Lqo
Debatuje se o variantě, že by turnaj mohl být doplněn 4 nejlepšími týmy z MS 2019, které ještě účast na OH nemají jistou. V takovém případě by se jednalo o Srbsko, Česko, Polsko a Litvu.
Anebo je tu možnost využít dlouhodobý ranking FIBA. A použít stejnou metodu. Kdo je na něm nejvýš a na OH se ještě neprobojoval? Páté Srbsko, sedmé Řecko, osmá Litva, deváté Česko. I tomuto vysokému umístěním v rankingu FIBA dal pochopitelně hlavní základ úspěch českého výběru na MS v Číně.
Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru, připustil, že možnost přímého postupu české basketbalové reprezentace mužů na olympijský turnaj skutečně nemusí být žádnou fantasmagorií.
„Je to jedna z variant, berte to prosím spíš v rovině spekulace. V současné situaci, kdy může být obtížné kvalifikace sehrát, padla jako jedna z variant obsadit olympijský turnaj podle výsledků světového šampionátu,“ řekl Kejval, člen Mezinárodního olympijského výboru.
Předseda Českého olympijského výboru Kejval je v devítce nominovaných do MOV.https://t.co/l2ujNrdVjh pic.twitter.com/oDTKOMFgnL
— ČT sport (@sportCT) August 11, 2017
„Vývoj situace samozřejmě pozorně sledujeme. Ať už by se český tým dostal na olympijský turnaj jakýmkoli způsobem, byla by to pochopitelně pro český basketbal velká pocta a obrovský úspěch,“ říká Miroslav Jansta, předseda tuzemského basketbalového svazu.
V rámečku si přečtěte, jak vypadal původní postupový klíč na olympijský turnaj. Vlastně stále vypadá, protože dosud ho nikdo nezrušil.
Jak na OH v basketbalu mužů
Počet účastníků:
Olympijského turnaje mužů se zúčastní domácí Japonsko + 11 dalších týmů.
Postoupili z MS 2019:
Osm týmů si zajistilo účast podle pořadí na loňském MS v Číně. A to podle kvót rozdělených mezi jednotlivé kontinenty. Dvě evropská místa uzmuli zlatí Španělé a bronzoví Francouzi. Účast na OH si zajistily i týmy Argentiny (2.), Austrálie (4.), USA (7.), Nigérie (17.) a Íránu (23.). V závorce vždy umístění na turnaji MS 2019.
Ještě 4 volná místa:
Kvůli tomuto kontinentálnímu klíči měly například 5. Srbsko, 6. Česko či 8. Polsko smůlu. A musely se v danou chvíli smířit s tím, že následovat budou 4 kvalifikační turnaje, ze kterých – coby jejich vítězové – vzejdou poslední 4 účastníci olympijského turnaje.
Turnaj ve Victorii:
Čechy poslal los na kvalifikační turnaj do kanadské Victorie. Tam se měli na konci června utkat nejprve ve tříčlenné skupině s Uruguayí a Tureckem. Nejlepší dva týmy by pak šly do semifinále proti dvěma nejlepším z trojice Řecko, Čína, Kanada. A jak už bylo řečeno, jen vítěz tohoto turnaje by jel na OH do Tokia.
Jak už jsme nastínili, systém dodatečné kvalifikace možná koronavirus škrtne.
Velkou otázkou samozřejmě zůstává, zda neškrtne i celé olympijské hry, které by se měly v Tokiu uskutečnit v termínu od 24. července do 9. srpna.
Jiří Kejval je ohledně uskutečnění olympijských her stále optimistou. „Do plánovaného zahájení Her zbývají ještě celé čtyři měsíce, ta krize s koronavirem nemůže trvat věčně… Každopádně není žádný plán B. Olympiáda buď bude, nebo nebude.“
V souvislosti s tokijskou akcí a hrozbou koronaviru se uvažuje o řadě bezpečnostních opatření. Například, že by všichni sportovci po příletu do Japonska museli do čtrnáctidenní karantény. „To je také spekulace. Ale takový režim se například Izraeli v současné krizi velmi osvědčil,“ glosuje myšlenku Kejval.
Olympic Games organisers will meet via teleconference on Tuesday to discuss the latest coronavirus developments and the impact on the 2020 Tokyo Games.
— BBC Sport (@BBCSport) March 16, 2020
👉 https://t.co/Tb5AnTlJf6 pic.twitter.com/r3FKkYDvFS
Proskočily také zvěsti, že by do Japonska na olympijské hry byli ze zahraničí vpuštěni jen jejich účastníci, tedy sportovci, rozhodčí, trenéři a podobně. Nikoli fanoušci-turisté. A na tribunách by tak byli jen domácí japonští příznivci sportu.
„To je opět záležitost z říše spekulací. Zájem o vstupenky je každopádně mezi japonskými příznivci sportu obrovský, sám o sobě převyšuje nabídku desetinásobně. Takže kdyby k řešení, které zmiňujete, případně došlo, hlediště by se rozhodně zaplnila,“ nepochybuje Jiří Kejval.