Článek
Aktuální dění popisujeme v přiložené fotogalerii:
Zastavit vlnu násilí a útoky ozbrojených složek vůči občanům se snaží v Barmě i katolické jeptišky. Svět obletělo několik snímků řádových sester klečících před po zuby ozbrojenými vojáky.

Video z Barmy: Katolické jeptišky se snaží v barmských městech zastavit násilí. Video: AP
Média tyto záběry přirovnávají ke slavné fotografii Jeffa Widenera z agentury AP, který ráno 5. června 1989 pořídil v Pekingu snímek muže před tankem. Sám, jen s taškami s nákupem v rukou, se postavil proti tankům poté, co vláda krvavě potlačila prodemokratické protesty na náměstí Nebeského klidu.
Čínská armáda poslala v noci z 3. na 4. června 1989 tanky proti demonstrantům, kteří několik týdnů v centru Pekingu požadovali při protestních akcích demokratické reformy. Na konci června 1989 čínská vláda uvedla, že při zásahu přišlo o život 200 civilistů a několik desítek příslušníků bezpečnostních sil.
O demonstracích z roku 1989 se doposud nepíše v žádných čínských učebnicích a toto téma je v Číně nadále tabuizováno. Každoročně si ale výročí událostí připomínají aktivisté po celém světě, včetně Hongkongu a Tchaj-wanu.

Neznámý rebel na náměstí Nebeského klidu 5. června 1989. Tehdejší události jsou v Číně stále tabu, čínská vláda jakékoli zmínky o událostech na náměstí vytrvale umlčuje. Odhaduje se, že vojáci na náměstí tehdy zabili stovky, možná i více než tisíc lidí.