Článek
Čtyřdílnou sérii jsme na webu Seznam Zpráv publikovali v předchozích dnech. Závěrečný díl, který odhaluje, jak bezzubý je stát, pokud jde o kontrolu vlastních dotačních peněz, vám znovu předkládáme v úvodním videu.
V tom se také dozvíte, jak snadno dokáže firma starosty obce Hrčava Marka Sikory z hnutí ANO získávat peníze ze státního rozpočtu na zaměstnávání osob se zdravotním postižením.
„Chtěli po mně, abych jim každý měsíc tři a půl tisíce vracel zpátky,“ popisuje například ve videu jeden ze zaměstnanců.
První tři díly série
1. díl
Otec a syn Sikorovi ovládli společně se svými zaměstnanci či jejich rodinnými příslušníky obec v Těšínských Beskydech v komunálních volbách 2018. Kandidovali pod značkou hnutí ANO a kvůli pasivitě místních obyvatel byli jediní, kdo sestavil kandidátku. Proto dnes ze sta procent ovládají celou obec.
První díl série se věnoval způsobu ovládnutí obce včetně účelově nahlášených trvalých pobytů podnikatelů na Hrčavu. Říkají, že bydlí i v rozpadlé ruině v lese.
2. díl
Druhý díl se zabýval střetem zájmů, kdy starosta a jeho zastupitelstvo rozhodují ve věcech, které nahrávají starostovu byznysu, včetně napojení jeho mlékárny na vodovodní řad. To vyvolalo v obci, kde je vody obecně nedostatek, velký poprask, protože hrozilo, že domy na kopci zůstanou bez vody.
3. díl
Při natáčení se starosta reportérům pochlubil, že v obci snížil nezaměstnanost. „My jsme tady lidem umožnili vydělat peníze,“ řekl Sikora. Pátrání reportérů Seznam Zpráv odhalilo, v čem toto vydělávání spočívalo: firmy Sikorových zaměstnávají výhradně osoby se zdravotním postižením, na které stát vyplácí dotace na jejich mzdy. Jeden ze zaměstnanců popsal, že plat, na který plynula státní dotace, dostával za to, že Sikorovým prodával své zboží.