Spojené státy dlouho vedly v počtu a množství mrakodrapů. Nyní se však centrum výstavby nejvyšších budov přesunulo do Asie, hlavně do Číny a do oblasti kolem Perského zálivu. Jejich architektura je však navzdory tomu většinou stále v rukou Američanů.
Prvenství si suverénně drží mrakodrap Burj Khalifa ve Spojených arabských emirátech, po jehož stěnách šplhal v Dubaji Tom Cruise ve čtvrtém dílu Mission Impossible. Vypíná se do výšky 828 metrů nad zemí, čímž téměř o 200 metrů překonává světovou dvojku. I známý francouzský volnolezec Alain Robert zvaný Spiderman při jeho zdolávání musel použít lano. Nejvyšší českou budovu, brněnskou AZ Tower, bychom museli na sebe poskládat víc než sedmkrát, abychom dosáhli stejné výšky. Podívejte se na něj a dalších 9 největších budov v galerii.
(Pro snadnější procházení klikněte na poslední fotku v náhledu ukazující počet dalších snímků, pozn. red.).
Foto: Shutterstock, Tomasz Czajkowski, Shutterstock.com To je on – vítěz mezi mrakodrapy – Burj Khalifa v Dubaji. Autorem nejvyšší budovy světa je Američan Adrian Smith, tehdy člen chicagské kanceláře Skidmore, Owings & Merrill. Už od 30. let minulého století se firma zaměřuje na výškové budovy a jejím dílem je i někdejší nevyšší budova světa, Willis Tower v Chicagu. Právě mezi Willis Tower a Burj Khalifa lze najít podobnost v modelování tvaru ze stále vyšších a vyšších vertikálních bloků. Burj Khalifa dokončená v roce 2010 má 163 podlaží, obsahuje hotel, kanceláře a byty. Adrian Smith je též spoluautorem mrakodrapu Jeddah Tower v saúdskoarabské Džiddě, který by měl Burj Khalifu překonat a přesáhnout magický kilometr nad zemí. Investor, firma založená otcem Usámy Bin Ladina, však stavbu přerušil a pokračování je nejisté.
Foto: Shutterstock, Sven Hansche, Shutterstock.com Druhé místo patří Shanghai Tower v Šanghaji. Emancipovaná Čína v posledních letech o nejvyšší věžáky soupeří nejen se světem, ale perou se o ně i tamější města navzájem. Tuto soutěž nyní vede Šanghaj díky budově z roku 2015 měřící 632 metrů. Design spirálovité věže vychází z čínského draka a je výsledkem americko-čínské spolupráce. Pod jeho podobou je podepsána americká firma Gensler a pracovali na ní dva architekti – Američan Marshall Strabala a Číňan Ťün Sia. O druhé místo zřejmě Shanghai Tower příští rok přijde, budova Merdeka 118 v Kuala Lumpur ji má překonat o 12 metrů.
Foto: Shutterstock, SAMAREEN, Shutterstock.com Třetí příčku v žebříčku nejvyšších mrakodrapů obsadila budova Makkah Royal Clock Tower v Mekce. Miliony muslimů putujících každý rok do posvátné Mekky je nutno ubytovat a nakrmit. Proto přímo u tamější Velké mešity vybudovala saúdskoarabská vláda monstrózní hotelový komplex Abraj Al Bajt. Jeho dominantou je hodinová věž vysoká 601 metrů s největším ciferníkem na světě. Stavbě musela ustoupit osmanská pevnost z 18. století, což vyvolalo mezinárodní protesty a diplomatickou roztržku. Pod autorstvím jsou podepsány kanceláře SL Rash z Německa a Dar Al-Handasah z Jordánska.
Foto: Shutterstock, Lili.Q, Shutterstock.com 4. Ping An Finance Centre v Šen-čenu: Další čínské město a opět američtí architekti, tentokrát Kohn Pedersen Fox. Tužkovitá věž v Šen-čenu s fasádou z nerezu měla mít původně na střeše 60 metrů vysokou anténu a stát se nejvyšší budovou Číny. Kvůli letecké dopravě od ní však musel investor ustoupit a výšku ukončit v 599 metrech. V mrakodrapu se 120 podlažími jsou kanceláře, hotel, obchodní prostory, konferenční a nákupní centrum. Na vyhlídku ve 116. patře vás výtah zaveze jen za 55 sekund.
Foto: Shutterstock, KT Landscape image, Shutterstock.com 5. Lotte World Tower v Soulu: I tuto výškovou budovu v metropoli Jižní Koreje designovali architekti z kanceláře Kohn Pedersen Fox. Inspirovali se korejským uměním a keramikou. Spára prořezávající fasádu 556 metrů vysokého monumentu směřuje k historickému centru Soulu. Zdejší chloubou je výtah Sky Shuttle – nejvyšší dvoupatrová zdviž na světě obsluhující dvě patra najednou. Věž se jmenuje podle korejské korporace Lotte, jejíž název inspirovala ženská postava z Goetheho románu Utrpení mladého Werthera.
Foto: Shutterstock, Allard One, Shutterstock.com 6. One World Trade Center v New Yorku: Před 20 lety přišel New York při teroristickém útoku o dvojici dominant. Na jejich místě však už stojí nová a ještě vyšší. Nová střecha USA od architekta Davida Childse, emeritního šéfa kanceláře Skidmore, Owings & Merrill měří 541 metrů a tvarově odkazuje na slavné stavby Manhattanu – Empire State Building a Chrysler Building. Autor ji pojal jako krystal, který při pohybu slunce po obloze během dne vytváří hru světla připomínající pohled do kaleidoskopu. Dokončena byla v roce 2014 a nahradila čtvrtinu kanceláří zničených 11. září 2001.
Foto: Shutterstock, OneLife88, Shutterstock.com 7. Guangzhou CTF Finance Centre v Kantonu: Třetí čínské město a napotřetí architekti z Kohn Pedersen Fox. Dole jsou kanceláře, nad nimi byty, hotel a nejvýše coworkingové centrum. Na fasádu budovy s výškou 530 metrů architekti zvolili terakotu jako tradiční místní materiál. Snadno se vyrábí i čistí a nepodléhá korozi. Zasklení od podlahy ke stropu zvenčí zastiňují svislé terakotové pásy a budova využívá řadu úsporných technologií. Lidi převáží nejrychlejší výtah na světě, s rychlostí neuvěřitelných 76 kilometrů v hodině.
Foto: Shutterstock, cowardlion, Shutterstock.com 8. Tianjin CTF Finance Centre v Tchien-ťinu: Futuristická čínská budova připomínající raketu od architektů Skidmore, Owings & Merill má stejnou výšku jako CTF Finance Centre v Kantonu, ale má o 14 poschodí méně. Za organickými křivkami se skrývá osm prohnutých sloupů, které vyztužují konstrukci proti zemětřesení. Aerodynamický tvar spolu s otvory pro průchod vzduchu omezuje negativní působení větru.
Foto: Shutterstock, bonandbon, Shutterstock.com 9. CITIC Tower v Pekingu: Předobrazem pro dominantu čínského hlavního města vysokou 528 metrů byla historická rituální nádoba na víno zvaná zun. Proto se budově přezdívá China Zun. I tento elegantní mrakodrap vyšel z pera americké kanceláře Kohn Pedersen Fox. Žebrování na povrchu fasády je z hliníku, který umožnil vytvořit konstrukci v přízemí zprohýbanou trochu jako zvednutá sukně.
Foto: Shutterstock, f11photo, Shutterstock.com 10. Taipei 101 v Tchaj-peji: Poslední místo v top 10 zaujímá tchajwanská věž vysoká 508 metrů, která byla pět let až do postavení Burj Khalifa nejvyšší na světě. Navrhli ji dva Tchajwanci C. Y. Lee a C. P. Wang v postmoderním stylu. Pracovali s tradiční čínskou estetikou, ale tvar vyšel i z nutnosti odolat tajfunu a silnému zemětřesení. Výkyvy pomáhá vyrovnávat kyvadlo vážící 660 tun umístěné na špičce věže.