Článek
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v lednu o 2,2 procenta, což bylo o 0,1 procentního bodu méně než v prosinci.
„Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v lednu o 2,2 %, což bylo o 0,1 procentního bodu méně než v prosinci. Meziroční cenový růst zpomalil už pošesté za sebou. Na toto zpomalení měly největší vliv položky v oddíle bydlení. Například ceny elektřiny oproti loňskému lednu klesly o 1,4 % a ceny zemního plynu o 4,7 %,“ říká Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ. Růst cen nájemného z bytu v lednu zpomalil na 1,3 % (v prosinci 2,0 %), poplatky za odvoz odpadků na 3,8 % (v prosinci 12,3 %).
V oddíle alkoholické nápoje, tabák zpomalil růst cen lihovin na 3,2 % (v prosinci 5,4 %) a tabákových výrobků na 15,2 % (v prosinci 16,4 %).
Spotřebitelské ceny vzrostly v lednu proti prosinci o 1,3 procenta. Tento vývoj byl ovlivněn zejména růstem cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle alkoholické nápoje, tabák.
„Povánoční výprodeje nepřinesly výrazné snížení cen. Například u přístrojů a spotřebičů pro domácnost byl zaznamenán cenový růst,“ všímá si neobvyklého posunu hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Klíčovým důvodem rychlejší než předpokládané inflace je poměrně výrazný růst cen potravin, zejména pak zeleniny, ale také alkoholu a tabáku. Ceny zeleniny a například i brambor vzrostly mezi prosincem 2020 a lednem 2021 o více než deset procent. Takřka o deset procent byla meziměsíčně dražší také vajíčka,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Ten také upozorňuje, že i když se nynější růst cen blíží dvouprocentnímu cíli ČNB, dlouho to platit nemusí. V Česku totiž podle něj citelně zrychluje inflace cen průmyslových vstupů, tedy vstupů, které průmysloví výrobci používají pro výrobu spotřebního zboží. To může v nadcházejících měsících vyústit ve výraznější než nyní předpokládaný nárůst spotřebitelských cen.