Článek
Na webu ruského ministerstva se píše, že organizace byla na seznam zařazena v souladu s federálním zákonem „O opatřeních proti osobám zapojeným do porušování základních lidských práv a svobod, práv a svobod občanů Ruské federace". Tento krok byl přitom učiněn na základě rozhodnutí náměstka ruského generálního prokurátora ze 7. listopadu.
Organizace Člověk v tísni v reakci uvedla, že tento krok pro ní není překvapením. Své ruské aktivity nyní organizace zastavuje, ale „v žádném případě to neznamená, že by v Rusku přestala pracovat".
„Rusko nechce fungovat transparentně, demokraticky a nechce být pod veřejnou kontrolou. Vladimir Putin chce vládnout v Rusku tvrdou rukou, což řada ruských občanů nechce akceptovat a snaží se o to, aby se v Rusku jednou žilo lépe a my je v tom podporujeme," píše se na webu Člověka v tísni.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček, napsal na Twiiter, že považuje důvody zařazení Člověka v tísni na seznam nežádoucích organizací za „absurdní". „Zákaz lidskoprávní organizace svědčí o stavu lidských práv v zemi," uvedl a dodal, že bude požadovat vysvětlení a předvolá si velvyslance.
@CLOVEKVTISNI je respektovaná organizace podporující lidská práva a demokracii ve světě. Zveřejnění důvodů jejího zákazu v Rusku proto považuji za absurdní. Zákaz lidskoprávní organizace svědčí o stavu lidských práv v zemi. Budu po požadovat vysvětlení a předvolám si velvyslance.
— Tomáš Petříček (@TPetricek) November 12, 2019
Člověk v tísni uvádí, že v Rusku se věnuje hlavně lidským právům. „Rusko je země s nevyjasněným politickým systémem, v každém případě velmi represivním. Země má stejně nízké hodnocení svobod jako Ázerbájdžán," stojí ve výroční zprávě za rok 2018, podle které česká organizace mimo jiné pomáhala obhájcům lidských práv v souvislosti s případem odsouzeného ředitele pobočky lidskoprávní organizace Memorial Ojuba Titijeva. Člověk v tísni se angažuje i kolem anektovaného Krymu.
Zařazení Člověka v tísni na seznam nežádoucích organizací ruským ministerstvem spravedlnosti pro nás není překvapením. https://t.co/VNA0e6O8jG
— Člověk v tísni (@CLOVEKVTISNI) November 12, 2019
Dnešním rozhodnutím ruského ministerstva spravedlnosti se Člověk v tísni stal devatenáctou zahraniční či mezinárodní organizací, jejíž působení bylo v Rusku zakázáno. Jejich seznam byl vytvořen po ruské anexi ukrajinského Krymu v roce 2014 a po vyhlášení protiruských sankcí. Je na něm například Nadace otevřené společnosti miliardáře a filantropa George Sorose, americká Nadace na podporu demokracie nebo Světový kongres Ukrajinců.
Organizace zařazené na seznamu nesmějí v Rusku působit a ruští občané s nimi nesmějí spolupracovat pod hrozbou až šestiletého vězení.