Hlavní obsah

Ruská ambasáda žádá Česko o ochranu svého diplomata

Foto: Profimedia.cz, Profimedia.cz

Ruské velvyslanectví v Praze.

Ambasáda uvedla, že její zaměstnanec kvůli lživému obvinění z útoku na pražské politiky čelí výhrůžkám.

Článek

Ruské velvyslanectví v Praze se obrátilo na české ministerstvo zahraničních věcí (MZV) kvůli ochraně svého diplomata. Ambasáda v prohlášení na svém facebooku uvedla, že její zaměstnanec kvůli lživému a nepodloženému obvinění z útoku na pražské politiky čelí výhrůžkám. Požádala proto českou stranu o poskytnutí policejní ochrany a učinění takových opatření, která zabrání útokům na ruského diplomata. Česká diplomacie zatím ruskou žádost oficiálně neobdržela.

„V souladu s článkem 29 Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích z roku 1961 se velvyslanectví obrátilo na MZV ČR se žádostí o učinění všech vhodných opatření k zabránění každého útoku proti osobě, svobodě a důstojnosti svého zaměstnance,“ uvedlo v prohlášení velvyslanectví. Ruský diplomat kvůli osobní štvanici, kterou podle ambasády spustila česká média, čelí výhrůžkám. Velvyslanectví se proto bylo nuceno obrátit na českou stranu kvůli poskytnutí policejní ochrany, uvádí se v prohlášení zastupitelského úřadu.

Mluvčí Černínského paláce Zuzana Štíchová na dotaz ČTK řekla, že ministerstvo dosud žádost oficiálně neobdrželo, proto se k ní zatím nebude vyjadřovat.

Týdeník Respekt nedávno napsal, že do Prahy přicestoval před několika týdny pracovník ruských tajných služeb vybavený jedem ricinem. Moskva to dementovala jako novinářskou kachnu. Diplomatův příjezd však potvrdil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD); zda měl muž jed, ale nechtěl komentovat. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) dostali policejní ochranu.

Bezpečnostní informační služba (BIS) podala podle serveru Lidovky.cz kvůli úniku utajovaných informací o pracovníkovi ruských tajných služeb trestní oznámení. Možným příjezdem pracovníka ruských tajných služeb s jedem se minulý týden zabýval i sněmovní bezpečnostní výbor. Shodl se na tom, že považuje reakci bezpečnostních složek za adekvátní. Zároveň vyjádřil podporu BIS proti působení cizích zpravodajských služeb.

„V souvislosti s pokračující protiruskou informační kampaní v České republice prohlašujeme, že lživá a nepodložená obvinění (s odkazem na místní tajné služby) vůči zaměstnanci Velvyslanectví Ruské federace z přípravy atentátu na pražské komunální politiky byla ruskou stranou opakovaně a jednoznačně vyvrácena - a to jak v Moskvě, tak i v Praze,“ uvedlo v dnešním prohlášení ruské velvyslanectví.

Prezident Miloš Zeman už dříve označil výhrůžky ruských činitelů trestním stíháním pražských politiků za přemrštěnou reakci, která je ale reakcí na hloupost, kterou udělali „naši jinak bezvýznamní politici“.

Česko-ruské vztahy jsou v poslední době napjaté kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z náměstí v Praze 6. Oba státy se už dohodly na konzultacích podle vzájemné smlouvy z roku 1993. Ruské protesty vyvolalo také zřízení památníku v pražských Řeporyjích protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy. Nevoli vzbudilo rovněž rozhodnutí pražského magistrátu pojmenovat náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi.

Související témata:

Doporučované