Článek
Darované tanky donedávna používala laoská armáda. Ta ale z Ruska nyní dostává podle Interfaxu modernější výzbroj. Například na konci loňského roku začaly dodávky nejnovějších cvičných vojenských letounů Jak-130 a loni v červnu opravené vrtulníky Mi-17.
„Technika po moři překonala více než 4500 kilometrů a dorazila do Vladivostoku. Dále bude po železnici pokračovat do Moskevské oblasti," uvedlo ministerstvo podle agentury Interfax.
Na návratu T-34 do Ruska se dohodl ruský ministr obrany Sergej Šojgu se svým protějškem při návštěvě Laosu v lednu 2018. Darované tanky, které Laos údajně získal v 80. letech minulého století, mají podle ministerstva posloužit také při natáčení historických filmů.
Shodou okolností žebříčkům návštěvnosti ruských kin právě kraluje ruský akční trhák o názvu T-34, který je ale remakem sovětského válečného dramatu Skřivánek z roku 1964. V nové verzi kromě hrdinné osádky tanku T-34, která dokáže uniknout z role bezmocného „pokusného králíka“ v německém zajetí a rozpoutat vlastní „soukromou válku“ s německými tanky poblíž hranic Čech a Moravy, nechybí ani milostný příběh tankisty a tlumočnice.
Tanky T-34 se licenčně vyráběly také v poválečném Československu, v ČKD Sokolovo v Praze a Závodech J.V. Stalina v Martině. Československé tanky se vyvážely a podle serveru Valka.cz je používalo také Bulharsko, Egypt, Indie, Irák, Jemen, Kuba, Maďarsko, Mali, Mosambik, Rumunsko a Sýrie. Na internetu se nicméně objevila i tvrzení, že tanky, které Laos daroval Rusku, jsou československé výroby.