Článek
Rusko nyní oficiálně přerušilo platnost INF neboli smlouvy o o likvidaci raket krátkého a středního doletu. V únoru odstoupení od smlouvy ohlásily Spojené státy americké s tím, že Rusko smlouvu nedodržuje. Ruská strana to odmítá.
Ruská zpravodajská agentura TASS v pondělí na svém webu uvedla oficiální vyjádření Ruska.
„Museli jsme učinit naléhavé opatření v závislosti na porušování smlouvy INF Spojenými státy americkými. Rusko přerušuje platnost smlouvy o likvidaci raket krátkého a středního doletu do té doby, dokud Washington nepřizná porušení smlouvy nebo dokud tato smlouva nevyprší.”
Podle ruského ministerstva zahraničí vstupuje dekret v platnost dnem podepsání.
Spojené státy americké oznámily záměr odstoupit od smlouvy 1. února letošního roku. Rusko dostalo půlroční ultimátum. Pokud do té doby nebude schopné dostát závazkům obsaženým ve smlouvě, USA od smlouvy odstoupí.
Rusko na americký krok reagovalo hned 2. února prohlášením, že od smlouvy odstupuje také. Putin podle ruské zpravodajské agentury TASS prohlásil, že se Rusko zdrží jakékoli iniciativy k navazování dialogů s Washingtonem, protože USA o konstruktivní a rovnoprávný dialog nestojí. Zároveň dodal, že Spojené státy americké smlouvu porušily rozmístěním raket v Polsku a Rumunsku.
Washington a NATO Rusko obvinily z porušování smlouvy INF v minulosti už několikrát, zejména kvůli ruskému vývoji řízených střel s plochou dráhou letu. Rusko zase pravidelně tvrdí, že Američani chtějí od smlouvy odstoupit, protože plánují nové závody ve zbrojení.
Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu byla podepsána v roce 1987 ve Washingtonu Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. Obě mocnosti se v dokumentu zavázaly ke zničení balistických raket a střel s plochou dráhou letu určených k vypuštění ze země s doletem od 500 do 5500 kilometrů. Spolu s nimi měla být zlikvidována rovněž odpalovací zařízení a související infrastruktura. Smluvní strany se zavázaly i k umožnění vzájemných kontrol naplňování dojednaných podmínek. INF byla následně 27. května schválena americkým Senátem a oběma signatáři definitivně ratifikována 1. června 1988.