Článek
Rusko označilo makedonské hlasování o změně názvu země za zmanipulované. O přejmenování země na Severní Makedonii musel v pátek hlasovat makedonský parlament poté, co referendum na toto téma muselo být kvůli nízké volební účasti prohlášeno za neplatné. Rozhodla o tom makedonská volební komise na začátku října.
Vláda premiéra Zorana Zaeva tak potřebovala získat ke změně ústavního zákona dvoutřetinovou parlamentní většinu. Po dlouhých jednáních se jí podařilo získat osm chybějících opozičních hlasů a změna tak prošla. V opačném případě by zemi hrozily předčasné volby.
Ruské ministerstvo zahraničí označilo jednání za „špinavou manipulaci“. Ruská diplomacie podle agentury Reuters uvedla, že výsledku hlasování bylo dosaženo prostřednictví „vydírání, vyhrožování a podplácení opozičních poslanců“. Něco takového je podle slov Ruska morálně i právně nepřijatelné.
Rusko z manipulace dříve obvinily Spojené státy a Řecko
Změna názvu země má ukončit 27 let trvající spor se sousedním Řeckem, které název považuje za své kulturní dědictví, a blokovalo proto vstup Makedonie do Evropské unie a NATO. Západní země rozhodnutí Makedonie vítají zejména kvůli vidině snížení ruského vlivu na Balkánském poloostrově. Washington pak před několika měsíci obvinil Rusko z šíření dezinformací mezi Makedonci a snahy o ovlivňování referenda. Z podkopávání dohody o novém názvu Makedonie obvinilo Rusko i Řecko.
Podle vyjádření makedonského ministra vnitra Olivera Spasovskiho byla všem 80 poslancům hlasujícím pro změnu názvu poskytnuta zvláštní policejní ochrana kvůli výhrůžkám smrtí. Proces ústavních změn by měl proběhnout v příštích několika měsících. Makedonský parlament bude během nich hlasovat o dalších dílčích otázkách.