Článek
Před klíčovou návštěvou šéfa americké diplomacie dostal Kreml vzkaz od států skupiny G7, jež chce urychleně najít řešení syrské krize. Ale má jít o řešení bez syrského prezidenta Bašára Asada, kterého Moskva podporuje.
„Rusko může být součástí této budoucnosti a hrát důležitou roli," citovaly agentury amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona. „Nebo může zůstat v alianci se Sýrií, Íránem a libanonskou radikální skupinou Hizballáh, což nebude z dlouhodobého hlediska sloužit zájmům Ruska. Nám je jasné, že vláda Asadovy rodiny se chýlí ke konci," uvedl.
Témat k jednání však bude mnohem víc. Ruskou diplomacii znepokojuje postup USA v mnoha oblastech. Jde o vývoj v Libyi, Jemenu, ale především o situaci kolem Severní Koreje. „Jsme opravdu znepokojeni otázkou, co měl Washington na mysli, když naznačil možnost jednostranného vojenského scénáře ve vztahu k Severní Koreji," uvedlo před návštěvou v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí.
Co lze od schůzky čekat? Jak se Moskva postaví k požadavkům G7 i šéfa americké diplomacie? Je Kreml ochoten obětovat Bašára Asada? Odpovědi nabízí v rozhovoru moskevský korespondent serveru Aktuálně.cz Jiří Just.
Hlavní závěry z jednání G7