Článek
V 67milionové Británii se za posledních 24 hodin nakazilo 6 238 lidí. Podle místních úřadů jde o nejvyšší denní přírůstek nákazy koronavirem od začátku března. Za poslední květnový týden se v Británii objevilo dvakrát více případů nákazy koronavirem než o týden dříve. V týdnu do 22. května byl v Británii průměrně nakažený jeden člověk z 1120, v následujícím týdnu už to byl jeden ze 640, vyplývá z aktuálních údajů britského statistického úřadu. Reprodukční číslo přitom přesahuje hranici jedna, odborníci se v souvislosti s tím také obávají, že počet nakažených bude i nadále stoupat.
Všechny výše zmíněné okolnosti budí obavy, zda je vhodná chvíle na další rozvolnění protiepidemických opatření, k němuž podle plánu Johnsonova kabinetu mělo dojít od 21. června, upozorňuje agentura Reuters. O dalším případném rozvolňování informoval před několika týdny britský premiér Boris Johnson. Ve středu také uvedl, že i když země k definitivnímu rušení opatření musí přistupovat velmi opatrně, aktuální data nenasvědčují, že by harmonogram rozvolňování bylo potřeba měnit. Čerstvé statistiky však mohou rozhodnutí vlády zvrátit, píší britská média.
Ministr zdravotnictví Matt Hancock dnes při zveřejnění koronavirových statistik uvedl, že je jeho „hlavní povinností zajistit bezpečnost Británie“. S otevřením hranic pro cestování byl podle něj nárůst počtu případů očekávatelný.
Většinu britských případů nákazy představuje takzvaná varianta delta, dříve označovaná jako indická mutace. Ta podle britského epidemiologa Neila Fergusona je o 30 až 100 procent nakažlivější než například varianta alfa (dříve britská mutace). Právě kvůli variantě delta Británie momentálně setrvává mimo seznam bezpečných zemí, podle evropských diplomatů by se něj země mohla dostat jen v polovině měsíce. To však podle agentury Reuters záleží na epidemiologické situaci v následujících týdnech a na vývoji šíření nákazy. Ferguson také dodal, že čerstvá data budou pro řešení uvolnit v zemi proticovidová opatření rozhodující. Řada dalších expertů vyzývá britského předsedu vlády, aby další rozvolnění odložil.
Nové názvy mutací
Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí představila nový systém pro pojmenovávání různých variant koronaviru. Řídí se tím, kdy byly poprvé objeveny. Takzvanou britskou mutaci nyní tedy označuje jako alfa, jihoafrická je beta, brazilská gama a indická nese název delta. Cílem je zjednodušit jejich pojmenování a snížit stigmatizaci spojenou s názvy po zemích, kde byly objeveny.
Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 v Británii dostalo téměř 40 milionů lidí, druhou dávku má 26,7 milionu obyvatel. Podle britského vládního koordinátora pro očkování Nadhima Zahawiho jde o polovinu dospělé populace. Podobné úspěchy ve vakcinaci Britů považuje za důležitý milník v boji proti pandemii.
Britská léková agentura MHRA dnes mimo jiné schválila očkování přípravkem Pfizer/BioNTech pro děti od 12 do 15 let. Vakcína je pro tuto věkovou skupinu podle agentury účinná a bezpečná, přínos převažuje nad riziky, píše britská stanice BBC.