Článek
Zaoceánský parník přitahuje velkou pozornost i 108 let poté, co po srážce s obřím ledovcem zmizel v ledových vodách severního Atlantiku a s sebou do mořského hrobu stáhl přes 1500 osob. Boj o vrak luxusní lodi a předměty nevyčíslitelné hodnoty, které ukrývá, se přenesl k soudu v Norfolku ve státě Virginie.
V rozporu s postojem vlád Spojených států a Velké Británie, které dokonce podepsaly a ratifikovaly mezistátní dohodu zakazující výdej licencí pro vstup do trupu Titaniku i manipulaci s artefakty v jeho okolí, se soudkyně Rebecca Beach Smithová rozhodla vyhovět žádosti společnosti RMS Titanic, Inc. Ta je od roku 1996 „záchranným správcem vraku“, a tudíž jedinou institucí, která má právo sbírat z mořského dna předměty z nešťastného korábu.
Soudkyně Smithová dala zelenou operaci, při níž se společnost RMS Titanic, Inc. chystá s pomocí robotů „chirurgicky odstranit“ část stropu podpalubí a odebrat z telegrafní místnosti Marconiho bezdrátový přístroj, přes který telegrafisté potápějící se lodi vysílali tísňový signál C. Q. D. Firma ve své žádosti virginskému soudu napsala, že Marconiho telegraf je „hlasem Titaniku“ a že se strop v telegrafní místnosti už začal drolit.
Americký vládní Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA) se navzdory soudnímu verdiktu nehodlá vzdát a chce i nadále rozříznutí trupu jedné z nejslavnějších lodí všech dob zabránit. U soudu zástupci NOAA argumentovali tím, že „je telegraf nejspíš obklopený ostatky více než 1500 osob“. Britská vláda se pak domnívala, že bilaterální dohoda s Washingtonem zabrání jakékoli další manipulaci s vrakem.
Prezident RMS Titanic, Inc. Bretton Hunchak se zaklíná, že jeho společnost je „oddaná odkazu Titaniku a jeho dalšímu sdílení veřejnosti“. Bez vyzvednutí předmětů ze silně zkorodovaného vraku by prý získávání zkušeností s historickými artefakty bylo omezeno na úzkou skupinu bohatých a privilegovaných, kteří mají možnost se do hlubin Atlantiku ponořit.
Soudkyně Smithová ve svém verdiktu konstatovala, že Marconiho bezdrátový přístroj je „historicky a kulturně významným předmětem, který by vzhledem k rychle postupujícímu rozpadu lodi mohl být navždy ztracen“. Verdikt Smithové zvrátil předchozí rozhodnutí federálního soudu z roku 2020, který řezání do vraku zakázal, stejně jako oddělování jakýchkoliv předmětů.
“Titanic’s Marconi radio system remains an unsung hero. It was responsible for saving 705 lives that fateful night. For that reason, we must recover this incredible piece of history.” - Bretton Hunchak, President of RMS Titanic, Inc.
— RMS Titanic, Inc. (@RMSTitanic_Inc) May 20, 2020
https://t.co/4H8fTVDuMP
Obě strany sporu tvrdí, že jejich primárním zájmem je chránit Titanic. Spojené státy a Británie navíc zdůraznily, že chtějí mít kontrolu nad vrakem i proto, že jde o pietní místo. „Hromadný hrob“ by měl být ponechán v klidu a míru i podle části veřejnosti, a zejména pak rodin obětí neštěstí. Podobné akce, jako plánuje RMS Titanic, Inc., už v minulosti doprovázela kritika. Pokud by se plán firmy skutečně realizoval, šlo by o nejrozsáhlejší operaci svého druhu od objevení vraku v roce 1985.