Článek
„Až spojení tlačítkového telefonu s ovládáním hlasem rozhodlo o tom, že dneska v Americe takhle rychle rosteme,” říká ředitel firmy BlindShell Jan Šimík. Aktuálně jde o sedm procent z jejich celkových prodejů. Firma se letos umístila v žebříčku Deloitte Technology Fast 50 CE, který oceňuje nejrychleji rostoucí technologické společnosti ve střední Evropě, a to konkrétně v kategorii Rising Star.
Technologická společnost BlindShell
Český výrobce telefonů pro nevidomé s hlasovým ovládáním a vývojářský tým speciálních aplikací pro nevidomé.
Firmu vlastní pět spolumajitelů. Původní nápad vznikl na ČVUT v rámci diplomové práce Petra Svobodníka.
Firma začínala s dotykovým přístrojem. Větší obchodní úspěchy jí ale přinesl model „klasického” mobilu s tlačítky. Hlavně proto, že nejčastějšími zákazníky BlindShellu jsou zrakově postižení senioři.
Kromě telefonování a SMS zpráv mohou nevidomí poslouchat internetová rádia, číst knihy z digitální knihovny nebo si pomocí QR kódů označit v domácnosti zaměnitelné předměty. Přístroj pak „naučí”, aby rozeznal například různé druhy stejně velkých konzerv nebo krabičky s čaji.
BlindShell v číslech
Firma vznikla v roce 2014
Vítěz Vodafone Nápad roku 2014
Rychlost růstu za poslední tři roky: 550 %
Rychlost růstu za poslední rok: 90 %
Exportuje do 23 zemí světa, momentálně je obchodně nejúspěšnější ve Francii.
„Jsme připraveni pro vstup investora do naší firmy,” popsal v magazínu Byznys aktuální situaci českého start-upu Jan Šimík, který je zároveň jedním z pěti spolumajitelů BlindShellu. Zároveň vysvětlil, proč se zatím s nikým nedomluvili: „Není pro nás důležité, aby někdo přišel a dal peníze na stůl. Musíme si sednout lidsky a být přesvědčeni o tom, že investor přichází s korektním úmyslem.”
Podle statistik Světové zdravotnické organizace WHO žije na celém světě více než 2,2 miliardy slepých nebo zrakově postižených lidí. Počet postižených přímo ovlivňuje dostupnost zdravotní péče. V oblastech subsaharské Afriky a jižní Asie, kde žijí lidé s nižšími a středními příjmy, je více než osmkrát tolik slepých lidí než v zemích s vysokými příjmy.