Článek
Nejen ochránit před viry a bakteriemi, ale také je zachytit a zahubit, to dovedou nově vyvinuté roušky brněnské firmy ve spolupráci s Izraelem. Na trhu by měly být k dostání do několika týdnů. Koronavirus totiž vývoj speciálních roušek mnohonásobně uspíšil.
Poptávka po rouškách a respirátorech je enormní. V obavách před novým typem koronaviručeští zákazníci vykupují lékárny a roušky jsou nedostatkovým zbožím.
Zájem o masky vyrostl na čísla, která výrobci označují za absurdně vysoká. „Začalo to v půlce ledna, když koronavirus začínal nabíhat, ta vlna obav. V minulém roce jsme prodali zhruba 700 tisíc kusů respimasek po celém světě. Po prvních čtyřech dnech, kdy se koronavirus začal skloňovat v médiích, jsme měli poptávku přes osm milionů jenom za čtyři dny. Teď evidujeme poptávky ke sto milionům, takže to je něco, co se prostě vyčíslit nedá,“ popsala čísla Jana Zimová z firmy Respilon.
I podle Pavla Malúše z Asociace nanotechnologického průmyslu ČR je roušek absolutní nedostatek. „Nestačili jsme odbavit ani první vlnu zájmu, která začala už na konci ledna. V tomto týdnu začala druhá vlna,“ dodal. Tu způsobila zpráva o rozšíření koronaviru v nedaleké Itálii.
Čeští výrobci nestačí roušky vyrábět. „Je tu firma, která v Čechách vyrábí nanovlákenné respirátory, a pak je tady firma, která vyrábí v Číně. Ta má problém, protože Čína udělala embargo na vývoz roušek, které vyrábí, takže odtamtud nemůžou nic dostat. V současné době se snaží zajistit výrobu mimo Čínu, aby mohli zásobovat nejen český trh, ale i další,“ popsal trh s rouškami Malúš.
Firmy tak navyšují výrobu. „Pardam, který vyrábí nanovlákenné respirátory, pracuje na tom, aby mohl od příštího měsíce vyrábět na nové automatizované lince. Druhá firma, která vyrábí roušky – Respilon, se snaží zajistit výrobní kapacity mimo Čínu, to znamená v Evropě nebo v dalších zemích a kontinentech.“
„Zřizujeme vlastní výrobní linku v Brně, která proces ještě více uspíší,“ potvrdila navýšení kapacitní výroby Jana Zimová z firmy Respilon. Na konci května bude firma schopna produkovat 70 tisíc roušek týdně.
Respilon navíc chystá výrobu nového prototypu masky. Krom nanovláken bude obohacena o vrstvu oxidu mědi, která zachytí viry nebo bakterie a zlikviduje je. Maska podle Zimové nebude na jedno použití, dá se nosit opakovaně.
V současnosti má Respilon v evidenci téměř sto milionů kusů ústenek. Produkce ale stále nestačí. „Žádný ekonomický komerční subjekt není schopen v tak krátkém časovém intervalu tak obrovsky navýšit svou produkci. To prostě není možné ani z pohledu kvality, ani cashflow, prostě to není reálné,“ dodala Zimová.
Klientům nabízí masky jak jednorázové, tak v pratelné variantě v podobě nákrčníků. „V oblasti nosu a úst šitou nanovlákennou membránu, stejnou, ze které je dělaná naše respimaska, to znamená, že poskytují plnohodnotnou ochranu před koronavirem. Tento produkt vyrábíme v Česku, na Slovensku, v Polsku a od příštího týdne už najíždíme na opravdu zajímavé počty kusů týdně, takže i tímto směrem se snažíme klientům vyhovět,“ popsala Zimová.
Firma s výrobním sídlem v Číně v souvislosti s koronavirem má zásoby roušek v čínském skladu, ze kterého ale nemůže dovážet. „I kdyby se zboží v Číně uvolnilo, můžeme ho prodat pouze v Asii,“ dodala Zimová.