Článek
Britský ropný gigant BP vstupuje na trh s elektřinou, kterou vyrábějí větrné elektrárny na moři. Firma dnes uvedla, že tak učiní prostřednictvím dohody o spolupráci s norskou energetickou skupinou Equinor. V rámci dohody zaplatí 1,1 miliardy dolarů (téměř 25 miliard Kč) za poloviční podíly ve dvou projektech Equinoru ve Spojených státech. Jde o první významný krok v transformaci BP a její snaze odklonit se od těžby ropy a plynu, uvedla agentura Reuters.
Dohoda firem BP a Equinor zahrnuje i vytvoření partnerství pro rozvoj dalších projektů v oblasti mořských větrných elektráren v USA. „Těšíme se na spolupráci s BP, která sdílí naše silné růstové ambice v oblasti energie z obnovitelných zdrojů,“ poznamenal šéf společnosti Equinor Eldar Sätre.
Evropské ropné firmy čelí tlaku ze strany aktivistů, bank, investorů i některých vlád, aby přesunuly své aktivity od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie. Podle analytiků jsou mořské větrné elektrárny pravděpodobně tím nejrychlejším způsobem, jak produkci energie z obnovitelných zdrojů zvýšit.
Společnost BP během příštího desetiletí plánuje zdvacetinásobit své kapacity pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů na 50 gigawattů. Tento plán je klíčovou součástí strategie podniku snižovat emise oxidů dusíku. „Je to důležitý první krok v realizaci naší nové strategie,“ řekl k dohodě s Equinorem šéf BP Bernard Looney.
BP v rámci dohody s Equinorem získá podíly v projektech Empire Wind a Beacon Wind, jejichž souhrnná kapacita by mohla činit až 4,4 gigawattu. To by podle Reuters dostačovalo k zásobování více než dvou milionů domácností elektřinou. Předpokládá se, že BP dokončí převzetí podílů v těchto projektech začátkem příštího roku. Firma už má v USA aktivity v pevninské výrobě elektřiny z větrné energie s kapacitou kolem 1,7 gigawattu.