Článek
Cena americké ropy překročila hranici 60 dolarů za barel. Podle CNN je to vlivem evakuace těžařů celkem z 19 ropných plošin a věží v Mexickém zálivu. Meteorologové je varovali před tropickou bouří, která má dnes plochu zasáhnout. Očekávají, že do neděle, kdy dorazí do Louisiany, dosáhne síly hurikánu.
Nebezpečné počasí, agrese Íránců a omezení těžby
Na zdražení říjnové dodávky barelů o 4,5 procenta na nejvyšší úroveň od května se ale podílel také středeční útok ozbrojených íránských lodí na britský ropný tanker v Perském zálivu.
Eskalující konflikt na Blízkém východě se promítá také do zdražování severomořské ropy Brent, její cena se spolu s americkou WTI od pondělí shodně zvýšila zhruba o tři dolary na barel. Ve čtvrtek rostly obě značky o procento.
Nejvíce se ale na průběžném stoupání hodnoty cenné komodity podepisuje dohoda o omezení těžby. OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem se na jejím prodloužení do konce března roku 2020 dohodli minulý týden. Cena ropy Brent se díky ní letos zvýšila už téměř o pětinu. Přispěl k tomu i spor kolem íránského jaderného programu.
Těžba v Rusku na kritické úrovni, zdražování paliv v Česku
Podle informovaných zdrojů agentury Reuters navíc klesla ruská těžba ropy. Na začátku července měla dosáhnout nejnižší úrovně za poslední tři roky. Snížení produkce následovalo po odhalení znečištěné suroviny v ropovodu Družba, jehož jižní větev vede přes Ukrajinu i do České republiky.
Analytici uvádějí všechny zmíněné události spolu s oslabováním koruny vůči dolaru jako pravděpodobné důvody toho, že v Česku přijde v dalších týdnech zvýšení cen pohonných hmot – jak benzinu, tak nafty.
„V následujícím týdnu lze očekávat, že se ceny pohonných hmot budou měnit jen mírně a v dalších týdnech přijde zdražování. Ceny pohonných hmot se tak postupně budou přibližovat loňským úrovním,” uvádí hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Prudšímu růstu stojí v cestě americko-čínský spor
Zvyšování cen ropy ve světě nicméně stále brzdí obchodní válka mezi USA a Čínou, která ohrožuje výhled dalšího růstu globální ekonomiky. Obě mocnosti jsou největšími spotřebiteli ropy na světě. Očekává se, že tento týden obnoví jednání o vzájemných obchodních vztazích. Odborníci na něj nicméně nahlíží skepticky. Podle nich zatím není pro shodu mezi státy příliš pozitivních signálu.
Ropné zásoby USA podle úterního vyjádření amerického soukromého institutu API v prvním červencovém týdnu klesly o 8,1 milionu na 461,4 milionu barelů. Odborné odhady počítaly se snížením o 3,1 milionu barelů.