Článek
Doprovod k lékaři, placení účtenek i komunikace s rodinou. S tím vším mohou pomoci speciální týmy psychicky nemocnému člověku. Centra duševního zdraví tedy nejsou dalšími zařízení založenými na dlouhodobém pobytu pacienta.
Týmy, které fungují převážně v terénu, jsou složeny z psychologů, psychiatrů, sociálních pracovníků, zdravotních sester či osob s vlastní předchozí zkušeností s duševním onemocněním. Ti všichni pomáhají psychicky nemocnému člověku ve chvíli, kdy sám není schopen.
Léčba v přirozeném prostředí
„Jejich funkcí je předcházení hospitalizací pacientů či jejich zkrácení, včasný záchyt rozvoje duševního onemocnění a rehabilitace a nápomoc k opětovnému začlenění dlouhodobě hospitalizovaných do běžné komunity,” řekl Seznamu.cz náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.
Sám šéf resortu pak k tématu již dříve uvedl: „Služby Center duševního zdraví znamenají revoluční změnu v systému péče o duševně nemocné. Významně zvyšují její kvalitu, protože péče jde nově za pacientem, který se může léčit ve svém domácím prostředí a neztrácí tak kontakt s běžným životem jako dnes, kdy je léčen takzvaně za zdí.”
Sto center do několika let
Podpora vzniku Center duševního zdraví je jedním ze základních pilířů reformy psychiatrické péče. Jedná se o zcela novou službu v systému péče o lidi s duševním onemocněním. Největší výhoda? Pacienti fungují samostatně a mohou být aktivně zapojeni do společnosti.
Cílem Ministerstva zdravotnictví je vytvořit v následujících letech síť až sto Center duševního zdraví, která budou rozmístěná rovnoměrně po celé republice. Prozatím fungují na pěti místech. A to v Přerově, Havlíčkově Brodě, Brně, pražských Strašnicích anebo na pražském Proseku.