Článek
Zvětšující se rezistence bakterií proti antibiotikům je globální problém. OSN varuje, že do roku 2050 mohou nemoci, na které přestanou zabírat běžně používaná antibiotika, zabít až deset milionů lidí.
Výzkumníci testovali přes sedm stovek lokalit v 72 zemích světa. Antibiotika nalezli v 65 procentech vzorků vody. Ve 111 vzorcích koncentrace překročila bezpečnou úroveň, píše The Guardian.
Problém se týká hlavně řek v Africe a Asii, kde je obecně úroveň čistění vody nedostatečná. Nebezpečnou koncentraci antibiotik našli vědci ale také ve vzorku z rakouského Dunaje. Povolené limity přesáhly čtyřikrát. Vzorky z Dunaje obsahovaly sedm různých druhů antibiotik, například klarithromycinu, který se používá k léčbě infekcí dýchacích cest, jako je pneumonie a bronchitida. I tyto dosud bez problémů léčitelné nemoci mohou například oslabené pacienty zabít, nezaberou-li na ně léky. The Guardian dodává, že povolené limity antibiotik překročilo osm procent vzorků, které vědci sesbírali v evropských řekách.
Riziko však nepředstavují jen nadlimitní množství antibiotik. „Dokonce i nízká koncentrace může ovlivnit vývoj rezistence a zvýšit pravděpodobnost přenosu genů rezistence na lidské patogeny,“ řekl Guardianu mikrobiální ekolog profesor William Gaze z univerzity v Exeteru.